Ręczne farbowanie tkanin w kolorach wiosennych

Reczne farbowanie tkanin to aktywność, którą zajmuję się z moją siostrą Karoliną 🙂 Karolina prowadzi bloga Pracownia pod Aniołem, nie tylko szyje patchworki, ale także dzierga szydełkowe serwety i haftuje obrazki.

Tym razem spotkałyśmy się, żeby zafarbować nieco tkanin w odcieniach zieleni. Wydawało się nam, że po tych kilku sesjach farbowania, które mamy za sobą, to już wiemy dokładnie co i jak. Jednak życie (i substancje chemiczne, jakimi są barwniki) potrafi zaskakiwać. Kolory uzyskane niezupełnie odpowiadają moim wyobrażeniom o tym, co powstanie.  Choć nie powiem, są bardzo ładne, ale inne niż się spodziewałam.

ja z siostra farbujemy tkaninyTak czy inaczej mam kolekcję wiosennych zieleni. Kolory są raczej pastelowe, a zielenie z dużą zawartością żółtego mają bardzo optymistyczne, ciepłe odcienie. Do kompletu jedna z tkanin jest prawie niebieska – w odcieniu zbliżonym do mojego ulubionego aqua.

Na koniec, z reszty niebieskiego barwnika, ufarbowałyśmy spory kawał materiału techniką shibori. Oczywiście nie tak do końca, raczej to był freestyle z elementami shibori.

Karolina, jako umysł ścisły i techniczny, ogarnia te miarki, mililitry i gramy. Uwieczniłam ją na zdjęciu (poniżej) jak odmierza porcję żółtego barwnika. Jak pewnie wiecie barwniki są substancjami chemicznymi niezbyt przyjaznymi dla naszych organizmów. Należy wystrzegać się szczególnie wdychania pyłu, proszku z barwnika. Kiedy już rozpuści się farbkę w wodzie z tej cudnej maski można zrezygnować. Rękawiczki są niezbędne cały czas – choćby po to, żeby nie mieć ufarbowanych rąk.

 

 

reczne farbowanie tkaninNa drugim zdjęciu tkaniny w trakcie “picia” barwników. Żeby farbowanie było skuteczne, musi trochę potrwać. Ten czas czekania wykorzystałyśmy bardzo ciekawie, o czym napiszę w kolejnym poście.

Potem już tylko płukanie, pranie, suszenie i prasowanie. Efekty:

recznie farbowane tkaniny kolazTrochę zaszalałyśmy! Powstała cała kolekcja tkanin. A przede wszystkim dobrze się bawiłyśmy! Enjoy – jak mówi Karolina 🙂 Mam już plan na narzutę w zieleniach i chyba nawet już wybrałam wzór, z którego skorzystam przy jej projektowaniu. Na razie jednak cieszę się pięknymi tkaninami i kończę inne pozaczynane projekty.

Pozdrawiam Was wiosennie!

podpis

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 komentarzy “Ręczne farbowanie tkanin w kolorach wiosennych”