Nowy patchwork Wzory na początek Znikająca dziewięciołatka

Nowy patchwork Wzory na początek Znikająca dziewięciołatka

Dziś o tym, jak “zniknąć” dziewięciołatkę. Bardzo prosty i efektowny trick, który pozwala stworzyć interesujący patchwork Wzory, niby powszechnie znane, zdawałoby się, ale nie wszystkim, zbudowane z kwadratów – dziewięciołatki i czterołatki dają duże możliwości. Jest to tutorial dla bardzo początkujących. O dziwo, nie znalazłam instrukcji jak szyć wzór patchworkowy znikającej  dziewięciołatki po polsku. Może źle szukałam?

Zanim “znikniemy”, musimy dziewięciołatkę uszyć.

Jak uszyć dziewięciołatkę (nine patch block)?

Będzie instrukcja krok po kroku. Zaczynamy od wyboru tkanin. Ważną zasadą jest użycie kontrastujących odcieni. W najprostszym wariancie wystarczą dwie tkaniny.

patchwork wzory d9p tkaniny

Tkaniny tniemy na paski. Ja wybrałam rozmiar 5 cali, ale to nie jest konieczne. Potnij tkaninę w paski jeśli planujesz większy projekt. Jeśli tylko ćwiczysz i chcesz uszyć jeden blok – przygotuj sobie kwadraty o boku 5 cali (lub innym wybranym): 5 jasnych i 4 ciemne, które zszywamy w dziewięciołatkę, pamiętając o zaprasowywaniu szwów na ciemną stronę. Kwadraty w dziewięciołatce mogą być dowolnej wielkości – każdy rozmiar da się “zniknąć”, no może poza ekstremalnie małymi 🙂

Ponieważ ja zmierzam ku odrobinę większemu projektowi – pocięłam moje tkaniny na paski i ułożyłam sobie dzieląc je na jasne i ciemne. Po czym zszyłam ze sobą po trzy paski w dwóch sekwencjach: jasny-ciemny-jasny i ciemny-jasny-ciemny. Szwy rozprasowałam na stronę ciemniejszej tkaniny.

patchwork wzory d9p szwy

Czas na cięcie. Będziemy ciąć w poprzek, tak żeby uzyskać pasy złożone z trzech kwadratów. Z sekwencji jasny-ciemny-jasny ucięłam dwa paski o szerokości 5 cali, zaś z sekwencji ciemny-jasny-ciemny jeden taki pasek.

patchwork wzory d9p cięcie

Na zdjęciu widać jak trzeba to zszyć, aby uzyskać klasyczną dziewięciołatkę. Ponieważ zaprasowałam szwy na stronę ciemniejszej tkaniny – teraz ułatwia mi to szycie. Wystarczy spiąć szpilkami i dopilnować, żeby miejsca schodzenia się kwadratów wypadły w punkt. Jeszcze tylko rozprasujemy szwy i dziewięciołatka jest gotowa.

patchwork wzory d9p szycie

Znikająca dziewięciołatka

“Zniknięcie” dziewięciołatki polega na jej sprytnym pocięciu i ponownym zszyciu. Tniemy dokładnie na pół w poziomie i pionie. Moja dziewięciołatka ma 14 cali, więc przecinam na dwie równe połówki po 7 cali wzdłuż i wszerz.

patchwork wzory d9p blok

A teraz można zszywać ponownie. I to na różne sposoby. W zależności od wybranej opcji możemy uzyskać bardzo klasyczny wzór lub mniej czy bardziej chaotyczne układy kolorów. Chaos wzrośnie jeśli dodamy dziewięciołatki w odwrotnym układzie kolorów (taki negatyw).  Ciekawą opcją jest użycie w środkowym kwadracie (tym, który jest pocięty na 4 części) kontrastującej tkaniny Często spotykany myk w patchworkach.

Możliwości jest na prawdę sporo, a cięcie i szycie bardzo proste – żadnych skosów i innych niespodzianek. To dobry pomysł dla początkujących. Można go wykorzystać w małych projektach (poduszki, mini quilty), ale i w kołderkach, i całkiem dużych narzutach.

Ja moich bloków jeszcze nie zszyłam, bo oczywiście decyzja JAK jest bardzo trudna 🙂 Same zobaczcie ile możliwości:

patchwork wzory d9p warianty

W tym tutorialu użyłam tkaniny, które dostałam w prezencie od moich kochanych Sióstr. Odważyłam się pociąć te cuda. Uszyję chyba bardziej szalony patchwork Wzory na tych tkaninach są dość spore, ale na pięknie sie ze sobą komponują i tematycznie i kolorystycznie. Bardzo mi się podobają 🙂

I jeszcze – gdybyście chciały poszperać w anglojęzycznym świecie warto wyszukiwać określeń: disappear nine patch, d9p quilt.

Mam nadzieję, że ten tutorial okaże się przydatny. Daj znać, czy Ci się spodobał taki wpis na blogu i co ewentualnie poprawić.

Pozdrawiam
podpis

8 komentarzy

Bardzo lubię znikającą dziewięciołatkę, kilka rzeczy uszyłam z zastosowaniem tej metody. Daje wiele możliwości związanych nie tylko z układem pociętych elementów, ale również z zastosowaniem układu kolorystycznego tkanin. Zapraszam na mojego bloga http://www.niemazaco.pl

A zdawało mi się, że dobrze znam bloga Wiesi 🙂 Dzięki za wyszperanie tego wpisu. Pozdrawiam.

Po pierwsze: źle szukałam w twoich ustach brzmi dziwnie:)
Po drugie: spróbuję według tutorialu uszyć i wtedy wydam werdykt:) a wiesz że ja według instrukcji dokładnie postępuje

A Ty znalazłaś? Bo ja nie i bardzo się zdziwiłam. A może to takie banalne, że nie trzeba instrukcji?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 2 =