Projektanci: Elisabeth Hartman 7 komentarzy


Przeglądając zdjęcia swoich starszych prac zauważyłam, że kilka z nich powstało na podstawie wzorów Elisabeth Hartman, a ja nic jeszcze o niej tu nie napisałam. Trzeba to naprawić.

Elisabeth Hartman jest przede wszystkim projektantką wzorów patchworkowych, autorką książek o szyciu patchworków. Ostatnio zabrała się także za projektowanie tkanin.  Ja jednak szczególnie cenię ją za wzory i projekty patchworkowe. Przez wiele lat śledziłam poprzednia wersję jej strony, która z (bardzo fajnego) bloga została (niestety) przekształcona w profesjonalną wizytówkę autorki. Właśnie wtedy uszyłam kilka rzeczy z darmowych wzorów Elisabeth. Na przykład taką fajną poduszkę:

Elisabeth Hartman

W końcu zdecydowałam się na zakup jej książki – “The Practical Guide to Patchwork”.

Elisabeth Hartman

Książka nadal jest dostępna w księgarniach (ja kupowałam w Bookdepository) i nadal uważam ją za wartą zakupu*. Całość składa się z części ogólnej, poświęconej zasadom szycia patchworków – od wyboru tkanin po pikowanie i lamówkę. Esencja wiedzy niezbędnej do udanego szycia. Dalej mamy projekty patchworków podzielone na trzy części – wg stopnia trudności.

Korzystając z wzoru umieszczonego w tej książce uszyłam sobie ukochany kocyk:

Elisabeth Hartman

Wzory są bardzo dobrze rozpisane. Krok po kroku opisane są etapy szycia – od wyboru i ilości potrzebnych tkanin, przez konstrukcję bloków, po zszywanie całości. Niestety z pikowaniem trzeba sobie poradzić samodzielnie – brak podpowiedzi.

Choć książka ma podtytuł “New Basics for the Modern Quiltmaker”, myślę, że szyjąc nie-modern warto po tę pozycję sięgnąć. Wśród projektów jest sporo całkiem klasycznych bloków patchworkowych, a konstrukcja wszystkich patchworków jest to klasyka gatunku (blok do bloku, dzióbek w dzióbek).

Obecnie Elisabeth zajmuje się projektowaniem tkanin (jakoś mnie nie przekonują jej wzory tkanin), składa autorskie  zestawy solidów Kony i nici Aurifil. Sporo jej nowych wzorów można kupić bezpośrednio z jej strony www, a niektóre są dostępne free. Warto spróbować, bo są świetnie przygotowane i pomysłowe.

*Spójrzcie przy okazji na inne książki Elisabeth Hartman.


7 komentarzy do “Projektanci: Elisabeth Hartman

 • yenulka

  Bardzo mi się podobają zarówno pled jak i poduszka. Też podglądałam jej stronę, żałuję że stary blog zniknął – niestety wzoru na poduszkę też już nie ma, tylko na qiult z wykorzystaniem podobnych bloków.

  • elazeman Autor wpisu

   Jak widać – zmiany nie zawsze idą w dobrą stronę. Teraz jest profesjonalnie, ale chyba czegoś brakuje 🙁

 • patchworkwanda

  Elu ten kocyk jest piękny. Powiedz mi, kupując książkę to czy można uszyć wszystko wg wzorów z tej książki? A co z materiałami, przecież teraz u nas można już kupić te same materiały. Np. Tuli .

  • elazeman Autor wpisu

   W tej książce jest 12 projektów rozpisanych na duże narzuty. Jedne podobają mi się bardziej inne mniej i pewnie tak będzie z każdym. Wszystkie projekty sa zbudowane z bloków i nawet jak nie uszyje 12 wielkich narzut wzory bloków można wykorzystać w poduszkach itd. Pozdrawiam

 • Ula

  Bardzo ładne wzory. I patchwork ładny 🙂 A znasz Tule Pink? Na jej stronie też jest kilka darmowych wzorów do ściągnięcia. I jakie wszystko równe! Pozdrawiam

  • elazeman Autor wpisu

   Bardzo lubię tkaniny Tuli. Kilka mam, ale traktuję nabożnie – muszę się przełamać i poszyć coś z nich 🙂

Komentarze są wyłączone.