Blok Old Maid Puzzle – tutorial. Jak uszyć klasyczny patchworkowy blok?

Blok Old Maid Puzzle – tutorial. Jak uszyć klasyczny patchworkowy blok?

Dzisiaj postaram się pokazać jak uszyć blok old maid puzzle. Jest to jeden z klasycznych bloków patchworkowych. Świetnie nadaje się do użycia w większych wyrobach – narzucie, czy kołderce.  Ja użyłam czterech kolorów, ale można użyć dwóch, trzech, czterech, można też uszyć wersję scrappy (czyli z resztek).

_MG_9485

Mój blok ma 8 cali po wszyciu (8 i 1/2 z zapasem na szwy). Łatwo można przeliczyć wymiary tak, żeby blok był większy – może mieć na przykład 12 lub 16 cali (liczba musi dzielić się przez 4). Przewidziany zapas na szwy wynosi 1/4 cala.

Podstawowe informacje  i konstrukcja bloku

Blok jest zbudowany z czterech kwadratowych części, czyli jest tzw. czterołatką. Dodatkowo elementy powtarzają się, więc będziemy szyć dwa razy dwie identyczne ćwiartki. W sumie mamy do zszycia 22 elementy.

_MG_9489

Aby uszyć ten blok musisz umieć szyć po prostej i zadbać o szerokość szwu.  Z trudniejszych elementów – trzeba szyć po nitce ciętej ze skosu. Potrzebne narzędzia to podstawowe wyposażenie każdej patchworkarki: mata, linijka z podziałka calową, nóż krążkowy, pisak zmywalny, maszyna do szycia, żelazko, nici do szycia maszynowego. Powiedzmy – dobry dla początkujących z pewnym doświadczeniem.

Przygotowanie i cięcie tkaniny

_MG_9440Wybierz cztery pasujące do siebie tkaniny. Przeprasuj je i przytnij kawałki do potrzebnych wymiarów.

Potrzebne będą kawałki o wymiarach:

Tkanina A

1 kwadrat 4 i 7/8 cala x 4 i 7/8 cala

1 kwadrat 2 i 7/8 cala x 2 i 7/8 cala

Tkanina B

3 kwadraty 2 i 7/8 cala x 2 i 7/8 cala

Tkanina C

2 kwadraty 2 i 7/8 cala x 2 i 7/8 cala

Tkanina D

2 kwadraty 2 i 7/8 cala x 2 i 7/8 cala

4 kwadraty 2 i 1/2 cala x 2 i 1/2 cala

Szycie HST (half square triangle)

Technika HST pozwoli Ci przygotować kwadraty złożone z dwóch trójkątów w szybki sposób. Składamy ze sobą dwa kwadraty (z dwóch różnych tkanin) o boku 2 i 7/8 cala. Na jaśniejszym z nich rysujemy trzy linie pomocnicze  za pomocą pisaka zmywalnego. Jedna z linii biegnie po przekątnej kwadratu, a dwie pozostałe są oddalone o 1/4 cala od przekątnej po jej prawej i lewej stronie.

_MG_9442

Złóż ze sobą:

1 raz: kwadrat z tkaniny A i kwadrat z tkaniny B

2 razy: kwadrat z tkaniny C i kwadrat z tkaniny D

Przeszyj kwadraty po obu liniach biegnących w odległości 1/4 cala od przekątnej. Następnie przetnij każdy po przekątnej. Delikatnie przeprasuj układając szew na stronę ciemniejszej tkaniny.

Sprawdź wymiary uzyskanych kwadratów – powinny mieć 2 i 1/2 cala x 2 i 1/2 cala. Łączenie tkanin powinno przebiegać dokładnie wzdłuż przekątnej.

_MG_9465

Kwadrat z tkaniny A o wymiarach 4 i 7/8 cala x 4 i 7/8 cala i dwa pozostałe kwadraty z tkaniny B o wymiarach 2 i 7/8 cala x 2 i 7/8 cala przetnij na połowę wzdłuż przekątnych.

Oto efekt dotychczasowych działań:

elazeman.pl blok old maid puzzle

Szycie

Zrobiłam zdjęcie pokazujące wszystkie elementy w układzie końcowym.  To zawsze pomaga mi w pracy. Zajmiemy się najpierw łatwiejszym szyciem.

elazeman.pl blok old maid puzzle

Kwadraty z tkanin C i D musisz połączyć ze sobą w dwie małe czterołatki. Złóż ze sobą po jednym kwadracie z tkaniny D i jednym HST z tkanin C i D i zszyj ze sobą. Szyj metodą łańcuchową cztery elementy jeden po drugim. Jeśli masz stopkę krawędziową 1/4 cala możesz jej użyć – ułatwi Ci szycie z równym zapasem.

_MG_9467

Następny krok to zszycie uzyskanych elementów ze sobą w czterołatki.

elazeman.pl blok old maid puzzle

W ten sposób uzyskujemy dwa gotowe elementy całego bloku. Jeśli wszystko poszło dobrze, każdy z nich powinien mieć teraz rozmiar 4 i 1/2 cala x 4 i 1/2 cala.

Dwie pozostałe do uszycia ćwiartki są zbudowane z trójkątów prostokątnych. Jeden już jest gotowy (duży trójkąt z tkaniny A), a drugi trzeba skonstruować z HST z tkanin A i B (przygotowanym wcześniej) i dwóch trójkątów z tkaniny B.

Do boków HST przyszyj trójkąty. Delikatnie wyprasuj całość. Nie naciągaj tkaniny.

elazeman.pl blok old maid puzzle

Zszyj uzyskane elementy z trójkątnymi kawałkami z tkaniny A.

Wyznacz środek przeciwprostokątnej trójkąta z tkaniny A i zepnij szpilką z gotowym elementem z małych trójkątów. Na zdjęciu koniec szpilki wyznacza połowę elementu. Szew powinien przechodzić dokładnie w narożniku wskazanym końcem szpilki. Będziesz łączyć ze sobą tkaniny cięte po skosie. Nie pozwól im żyć własnym życiem – lubią się wić i rozciągać.  Połącz szpilkami punkt centralny i końce. Jeśli jest taka trzeba dołóż jeszcze szpilki w połowie tych odcinków. Nie rozciągaj tkaniny.

_MG_9471

_MG_9472

_MG_9475

Gotową ćwiartkę zmierz kontrolnie: powinna mieć wymiary 4 i 1/2 cala x 4 i 1/2 cala. Krawędź dużego trójkąta z tkaniny A powinno przebiegać dokładnie wzdłuż przekątnej kwadratu, a kąt prostu małego trójkąta z tkaniny A wskazywać dokładnie środek kwadratu.

_MG_9478

W efekcie tej czynności powinnaś mieć gotowe cztery elementy:

elazeman.pl blok old maid puzzle

Teraz wystarczy je zszyć ze sobą. Gotowy blok old maid puzzle:

_MG_9487

I to już wszytko. Daj znać, jak Ci poszło szycie 🙂

Ja wykorzystałam ten ten blok w mojej niebieskiej Gypsy Wife 🙂

Pozdrawiam

Ela

Wersja PDF : DO POBRANIA

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nineteen − 17 =