Pikowanie po liniach prostych. Siedem porad dla Ciebie/ 7 tips about straight lines quilting.

Pikowanie po liniach prostych. Siedem porad dla Ciebie/ 7 tips about straight lines quilting.
7 easy methods straight lines quilting

Pikowanie po liniach prostych. Łatwe?  Tak. Tylko trzeba wiedzieć jak. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu odważycie się tak pikować i ominiecie kilka pułapek, które na nas czyhają przy tej robocie 🙂

Quilting along straight lines. Easy? Yes. You only have to know how. I hope that after reading this post, You will have courage to do it and knowledge to avoid some traps 🙂

Na zdjęciach poniżej zobaczycie kilka moich prac z pikowaniem po liniach. Całkiem tego sporo i dzisiaj mogę podzielić się z Wami garścią przemyśleń.

On photos below You can see some of my works, did with straight lines quilting. It is quite a lot, and today I can share with You some of my thoughts about it.

Siedem porad na temat pikowania po liniach prostych

7 tips about straight lines quilting

1. Właściwe wypełnienie

1. Suitable batting

Pomyśl na etapie kanapki jak chcesz pikować. Wybierz odpowiednie wypełnienie.  Odpowiednie do Twoich potrzeb.  Grubsze wypełnienie+pikowanie po liniach  może dać efekt  ciepłej puchatej “kołderki”,  na cienkim – linie nie będą powodować wypukłości.

Think about the way You want to quilt before You make a sandwich. Choose a suitable batting, which fits Your needs. Thick batting + straight lines quilting will result in fluffy quilt. With thin batting lines won’t cause protuberances.

podkładki pikowanie po liniach prostych elazeman.pl

Tu użyłam trochę za grubego wypełnienia w stosunku do potrzeb (podkładki na stół)

Here I’ve used a batting a little to thick according to needs (mug rug)

2. Ustawienia maszyny

2. Sewing machine’s set up

Zadbaj o odpowiednie ustawienia maszyny. Wydłuż nieco ścieg. Jeśli możesz – zmniejsz nacisk stopki (niektóre maszyny nie mają takiej możliwości). Jeśli posiadasz stopkę z górnym transportem, to dobry moment na jej wypróbowanie.

Kanapka przygotowana, maszyna ustawiona. Chcemy pikować PO LINIACH PROSTYCH. Trzeba je jakoś wyznaczyć. Jest na to kilka alternatywnych sposobów.

Make sure that Your sewing machine is properly set up. Make a stitch a little longer. If You can – reduce foot pressure (some machines don’t have such option). If You have a walking foot, it’s a good moment to try it.

Sandwich is ready, sewing machine set up. We want to quilt with STRAIGHT LINES. We have to mark them somehow. There are several ways to do it.

3. Taśma malarska

3. Painting tape

taśma malarska pikowanie po liniach prostych elazeman.pl

Serio. To działa. Przyklejasz kawałki taśmy i pikujesz wzdłuż jej brzegów.

Zalety:

 • nie brudzi,
 • pracy nie trzeba prać po pikowaniu,
 • taśma jest tania i łatwo dostępna w marketach  i sklepach budowlanych,
 • można kupić taśmę o różnej szerokości.

Seriously. It works. You stick pieces of tape and quilt along it’s edges.

Pros:

 • it doesn’t make smudges
 • it doesn’t need washing
 • it is cheap and easy to get
 • You can bay a tape of any width

podkładki pikowanie po liniach prostych elazeman.pl

4. Pisaki spieralne dla dzieci

4. Washable markers for kids

pisaki pikowanie po liniach prostych elazeman.pl

Za pomocą pisaków i linijki rysujesz linie i pikujesz po nich. Upewnij się, że pisak się spierze – zrób próbkę. Alternatywą (droższą) są specjalistyczne pisaki spieralne do tkanin. Złym pomysłem jest używanie w tym celu pisaków Frixion, zwykłych pisaków, czy ołówka. Kredę krawiecką trzeba przetestować przed użyciem, bo też nie zawsze się spiera.

With markers You can draw lines and quilt on them. Be sure that it will wash and make a sample. Alternative (more expensive) are specialized washable textiles sprays. It’s a bad idea to use Frixion markers, normal ones or a pencil. Tailor’s chalk need to be tested before, cause it doesn’t always wash.

Zalety:

 • pisaki są tanie i łatwo dostępne,
 • można używać też do rysowania wzorów w pikowaniu z wolnej ręki,
 • znajdzie się też parę innych zastosowań.

Wady:

 • trzeba prać,
 • nie nadają się do quiltów, które z założenia prane nie będą
 • przed pierwszym użyciem trzeba zrobić test na wypieranie się

Pros:

 • markers are cheap and easily available
 • they can be used to draw patterns for free motion quilting
 • You can find some other usage

Cons:

 • You have to wash
 • can’t be used with quilts that can’t be washed
 • You have to make a test and check it they are truly washable

5. Użycie stopki z liniałem do równego stebnowania

5. Use foot with quilting quide bar

pikowanie po liniach prostych elazeman.pl

Przejrzyj dobrze wyposażenie swojej maszyny, Z niemal stuprocentową pewnością masz na wyposażeniu takie ustrojstwo jak na zdjęciu powyżej. Po wykonaniu pierwszej linii, odległości przy pikowaniu drugiej  pilnujesz za pomocą tej linijki. Proste, ale potrzeba trochę wprawy. Poćwicz zanim zaczniesz pikować w ten sposób.

Take a good look at Your sewing machine, most probably You can find there something like this (look to the photo above). After You make the first line, You can follow the other one using this bar. Simple, but You need some practice. Try it couple times, before You start quilting in this way.

posciel dla lalki elazeman.pl

6. Pikowanie na szerokość stopki

6. Quilting on the width of the foot

stopka pikowanie po liniach prostych elazeman.pl

Drugą linię pikujesz ustawiając krawędź stopki wzdłuż pierwszej linii. W ten sposób uzyskasz dość gęste i równomierne pikowanie.

You can quilt second line putting an edge of a foot along the first line. In this way, You can get quite dense and evenly distributed quilting.

Kilka przykładów:

Some examples:

pikowanie po liniach prostych elazeman.pl

arktos lodowa poduszka elazeman.plpikowanie po liniach prostych elazeman.pl

7. Trochę krzywo też jest prosto 🙂

7. A little crooked is also straight 🙂

Zastanów się, czy zawsze chcesz mieć pikowanie jak spod linijki? Czasem warto wrzucić na luz i pouprawiać freestyle. Na przykład tak:

Consider, if You always want to have perfectly straight lines everywhere? Sometimes it is good to chill out and do some freestyle, like this:

pikowanie po liniach prostych elazeman.pl

I to tyle na dziś. Uwagi i komentarze mile widziane. Może macie swoje metody na pikowanie po liniach (bardziej lub mniej) prostych?

That’s it for today. Comments are welcome. Maybe You have Your own methods to quilt on straight (or almost straight) lines?

7 tips about straight lines quilting

6 komentarzy

U Ewy kupiłam przyrządzik do zaznaczania linii prostych. Plastykowe coś, co po prostu zostawia ślad, rowek. Bardzo mi pasuje, zwłaszcza, jak pikowanie nie jest gęste na szerokość stopki. Nie ma obawy, że się coś nie spierze, nie zniknie pod żelazkiem (w przypadku pisaka, którego ślad ginie pod wpływem temperatury).

O! Muszę wypróbować, bo nie znam tego urządzonka. To w zasadzie ósma porada – dla uważnych czytelniczek 🙂

To takie fajne “radełko” którym przejeżdża się jak flamastrem – i nie zostawia kolorowego śladu tylko lekkie wgniecenie. Też to nabyłam w Pradze teraz i dobrze się sprawdza. A nie pozostawi śladów po mazakach które tak potrafią życie uprzykrzyć. Dobra uwaga Małgosiu!

hahaha – czuję się jakbym sprowokowała ten post 😀
A na serio: podpisuję się wszystkimi kończynami pod każdym zdaniem i spostrzeżeniami. Opisują moje doświadczenia i sposoby na pikowanie po prostych.
Dodałabym tylko jedno w pkt 6 – odkrycie z wczoraj po konsultacjach z Gosią Pawłowską. Otóż moja stopka daje grid o boku około 3/8″ a stopka Autorki tutka ~5/8″. Może nie wiele ale jednak spora różnica. To moje pikowanie byłoby dość gęste. Podczas gdy autorskie 5/8″ wychodzi już dużo swobodniej.
Zatem warto tutaj dodać że maszyny mogą mieć stopki różnej szerokości i trzeba najpierw wypróbować czy sposób będzie pasował do planowanego efektu. Ot i tak 🙂
Taśmy malarskiej najczęściej używam do pikowania pierwszej linii. Potem używam znacznika lub linii odrysowanych flamastrem.

Ten szaro-czerwony obrus ze zdjecia w punkcie 6 jest pikowany zwykłą wąską stopką ( na mojej starej janomce) – tak wygląda ta gęstsza wersja, o ktorej piszesz.
Tekst powstawał trochę dłużej, a miał poczekac do jutra na ostateczne wygładzenie, więc jest trochę sprowokowany 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one × 3 =