Jak uszyłam obrazek letni w technice art quilt?

Jak uszyłam obrazek letni w technice art quilt?

Inspirację tym razem znalazłam w Alzacji 🙂 Choć nie tylko. Od dawna podobały mi się prace, w których zastosowano różnorodne techniki art quilt, nie tylko związane z szyciem, ale i malowaniem, czy grafiką. Zresztą już takie rzeczy robiłam wcześniej. Choćby Paprocie, czy Chryzantemy to tego typu obrazki. Nie tylko szyte, ale i malowane.

Jak powstał obrazek?

Pierwszy etap to wybór tkaniny na tło. Wzięłam w tym celu tkaninę farbowaną ręcznie procionami jakiś czas temu. Nie była specjalnie udana w moich oczach i świetnie nadawała się do dalszej “przeróbki”.

techniki art quilt monoprint

Ta przeróbka to monoprint. Technika graficzna umożliwiająca uzyskanie jednorazowej odbitki z przygotowanego wzoru. Odpowiednią płytkę przywiozłam z Alzacji i bardzo chciałam ją wypróbować. Pociachałam moją “nieudaną” tkaninę na kawałki i każdy z nich zadrukowałam niezbyt intensywnymi wzorami w jednolitej kolorystyce. Miały być na tło, więc nie mogły zdominować kompozycji.

Po zszyciu tła uzupełniłam uzyskane wzory przez podmalowanie i dorysowanie elementów “roślinnych” : listków, koprów i trawek. Użyłam do tego celu tuszu w kredkach i pisaka do tkanin oraz odrobiny metalicznej farby akrylowej.

Wybrałam kolorystykę aplikacji w kontraście do tła. Użyłam dwustronnej flizeliny do umocowania kwiatków i listków. Dodatkowo przyszyłam je nicią bezbarwną (monofilem).

techniki art quilt aplikacja

Na koniec przyszyłam trawy z ozdobnych nici. Poprawiłam koperek na pierwszym planie za pomocą pikowania z wolnej ręki, bo mi zniknął wśród traw.

Gotowy obrazek

techniki art quilt cała praca

Efekt końcowy bardzo mi się podoba. Mam ochotę uszyć kolejne prace w tym stylu, dalej ćwiczyć różnorodne techniki art quilt. Mój obrazek ma 60×100 cm.Wewnątrz jest wypełnienie poliestrowe igłowane (chciałam, żeby usztywniło całość). Używałam tkanin farbowanych ręcznie barwnikami Procion MX, farb akrylowych i farb Cadence do tkanin, kredek Derwent Inktense, pisaka do tkanin Pentel, nici monofilowych i nici bawełnianych 50wt (Aurifil) i nici ozdobnych Oliver Twists. Chyba o niczym nie zapomniałam 🙂

Może kolejny obrazek będzie jesienny? Na razie pracuję nad innym projektem, zdecydowane mniej malarskim.

Pozdrawiam serdecznie
Ela

The Summer Garden

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 2 =