Skąd w ogóle pomysł, żeby farbować zielskiem? Mniej więcej dziesięć lat temu miałam fazę na przędzenie i tkanie wełny. Wtedy trafiłam na warsztaty organizowane w Poznaniu przez pracownię Agnieszki Jackowiak. Warsztaty prowadziła pani Katarzyna Schmidt-Przewoźna, ekspertka od barwienia naturalnego, z naukowym dorobkiem w tej dziedzinie, a do tego pasjonatka. Zaraziłam się tematem. Biegałam po miedzach i farbowałam własnoręcznie przędzioną wełnę wrotyczem, marzanną, koszenilą. Choć akurat koszenila z miedzy nie jest 😉 Wełna jest wspaniała do takich eksperymentów – “łapie” dobrze kolory. Teraz postawiłam sobie poprzeczkę wyżej, bo farbuję bawełnę, a z tą jest cięższa przeprawa.

Co to jest bejcowanie?
Włókna pochodzenia roślinnego wymagają przygotowania do barwienia naturalnego. Ta procedura nazywana jest zaprawianiem lub bejcowaniem. W czasie warsztatów uczestniczki poznają kilka różnych sposób zaprawiana włókien. Uwaga! Będziemy zaprawiać nawet gwoździem 🙂
Wykonany próbki różnych włókien z różnymi bejcami i sprawdzimy ich efekty.

Barwniki roślinne
Zaplanowałam farbowanie kilkoma barwnikami, dającymi zróżnicowaną kolorystykę.
Będzie marzanna barwierska, rezeda, drewno kampeszowe i dąb. Planuję także niespodziankę! Mam nadzieję, że paczka z drewnem sandałowym dotrze na czas i będziemy mogły poeksperymentować także z tym barwnikiem.
Modyfikatory
Uczestniczki warsztatów poznają także metody modyfikowania uzyskiwanych kolorów przez odpowiednie procedury. Tu dosypiemy jednego modyfikatora, tam innego i będziemy obserwować uzyskane próbki kolorów. Szczypta magii do tego i uzyskamy bogatą paletę odcieni z jednego barwnika.

Kolory z natury – Materiały edukacyjne
Każda uczestniczka warsztatów otrzyma materiały edukacyjne w postaci pliku PDF oraz wydruku. W tych materiałach znajdziecie instrukcję wszystkich procedur, które przeprowadzimy na warsztatach. Moim celem jest takie poprowadzenie zajęć, aby uczestniczki mogły samodzielnie farbować po zakończeniu zajęć.

Zapisz się już dziś na warsztaty “Kolory z natury”!
No i najważniejsze – będziemy się dobrze bawić nad tymi kociołkami! Warsztaty maja bardzo kameralny charakter. Grupa może liczyć max. 4 osoby. Spotykamy się w Łężycach k. Gdyni i pracujemy w plenerze. Kto ma ochotę dołączyć – zapraszam. Są jeszcze dwa wolne miejsca. Tu znajdziesz informację jak się zapisać.
Pozdrawiam
Ela