Skąd w ogóle pomysł, żeby farbować zielskiem? Mniej więcej dziesięć lat temu miałam fazę na przędzenie i tkanie wełny. Wtedy trafiłam na warsztaty organizowane w Poznaniu przez pracownię Agnieszki Jackowiak. Warsztaty prowadziła pani Katarzyna Schmidt-Przewoźna, ekspertka od barwienia naturalnego, z naukowym dorobkiem w tej dziedzinie, a do tego pasjonatka. Zaraziłam się tematem. Biegałam po miedzach i farbowałam własnoręcznie przędzioną wełnę wrotyczem, marzanną, koszenilą. Choć akurat koszenila z miedzy nie jest 😉 Wełna jest wspaniała do takich eksperymentów – “łapie” dobrze kolory. Teraz postawiłam sobie poprzeczkę wyżej, bo farbuję bawełnę, a z tą jest cięższa przeprawa.

kolory z natury

Co to jest bejcowanie?

Włókna pochodzenia roślinnego wymagają przygotowania do barwienia naturalnego. Ta procedura nazywana jest zaprawianiem lub bejcowaniem. W czasie warsztatów uczestniczki poznają kilka różnych sposób zaprawiana włókien. Uwaga! Będziemy zaprawiać nawet gwoździem 🙂

Wykonany próbki różnych włókien z różnymi bejcami i sprawdzimy ich efekty.

kolory z natury

Barwniki roślinne

Zaplanowałam farbowanie kilkoma barwnikami, dającymi zróżnicowaną kolorystykę.

Będzie marzanna barwierska, rezeda, drewno kampeszowe i dąb. Planuję także niespodziankę! Mam nadzieję, że paczka z drewnem sandałowym dotrze na czas i będziemy mogły poeksperymentować także z tym barwnikiem.

Modyfikatory

Uczestniczki warsztatów poznają także metody modyfikowania uzyskiwanych kolorów przez odpowiednie procedury. Tu dosypiemy jednego modyfikatora, tam innego i będziemy obserwować uzyskane próbki kolorów. Szczypta magii do tego i uzyskamy bogatą paletę odcieni z jednego barwnika.

dąb

Kolory z natury – Materiały edukacyjne

Każda uczestniczka warsztatów otrzyma materiały edukacyjne w postaci pliku PDF oraz wydruku. W tych materiałach znajdziecie instrukcję wszystkich procedur, które przeprowadzimy na warsztatach. Moim celem jest takie poprowadzenie zajęć, aby uczestniczki mogły samodzielnie farbować po zakończeniu zajęć.

Kolory z n atury

Zapisz się już dziś na warsztaty “Kolory z natury”!

No i najważniejsze – będziemy się dobrze bawić nad tymi kociołkami! Warsztaty maja bardzo kameralny charakter. Grupa może liczyć max. 4 osoby. Spotykamy się w Łężycach k. Gdyni i pracujemy w plenerze. Kto ma ochotę dołączyć – zapraszam. Są jeszcze dwa wolne miejsca. Tu znajdziesz informację jak się zapisać.

Pozdrawiam
Ela

Podobne wpisy