Za mną pierwsze wiosenne farbowanie tkanin. W sumie mam 10 metrów nowiuśkich pięknych kolorowych tkanin w moich ulubionych kolorach.

Biała bawełna kupiona w Textilmar jakiś czas temu już czekała przygotowana wstępnie do farbowania. Barwniki Procion MX także miałam przygotowane. Pracę podzieliłam sobie na dwa dni. Samo farbowanie nie jest kłopotem. Bez problemu można ufarbować 10 metrów jednego dnia. Problematyczne jest płukanie i pranie takiej ilości tkanin w różnych kolorach. Zanim wypłucze się nadmiar barwnika trzeba każdy kawałek tkaniny traktować osobno. Po wstępnym płukaniu podobne odcienie można już prac razem. Dlatego podzieliłam sobie pracę na dwa dni, żeby dziennie mieć nie więcej niż dwie porcje do pralki.

MG 7404i

Farbowanie dzień 1

Postanowiłam zacząć od odcieni żółtego/pomarańczowego (tym razem z gotowej mieszanki) i niebieskiego. Uzyskałam kilka odcieni zieleni i turkusu. Szczególnie podobają mi się turkusowe niebieskości. Taki niebieski, leciutko przełamany w kierunku zieleni to jeden z moich ulubionych kolorów.

Wszystkie te kawałki razem tworzą zestaw na przyjemny wiosenny patchwork. Zastanawiam się jaki wzór wybrać. na pewno będzie to coś prostego, graficznego. Takie rzeczy teraz mi się podobają i takie szyję.

farbowanie tkanin

Farbowanie dzień 2

Drugiego dnia rozrobiłam znowu niebieską farbę, ale zamiast żółtej w ruch poszły czerwienie – fuksja i karmin.

Część tych tkanin już jest pocięta, bo dołączyłam je do rozpoczętego projektu. Najgorzej – jak zabraknie tkanin! Na szczęście tu nie musiałam martwić się, czy odcienie będą pasowały. Każdy czerwony można dołączyć do tych już wybranych. Taki projekt monokolor 🙂 Mam nadzieję, że wkrótce go ukończę i będę mogła pokazać.

farbowanie

Mam ochotę na kolejne farbowanie

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Mam ochotę na kolejne farbowanie i nowe pomysły na szycie z moich tkanin.

Oczywiście najfajniej farbuje się na zewnątrz, w ogrodzie. Na to jednak muszę jeszcze poczekać. Na razie wypatruję oznak wiosny i łapię nieśmiałe promienie słońca. Widziałam już bociana, jakiś czas temu wróciły żurawie, a dziś podwórko okupowało stado czyży. Ptaki wracają, więc wiosna tu, tuż 🙂

Pozdrawiam Was serdecznie!
Ela

MG 6208 800k

Jeśli szukasz informacji jak farbować tkaniny barwnikami Procion MX – zajrzyj do wpisu, który przygotowałam jakiś czas temu z moja siostrą Karoliną – https://elazeman.pl/2019/02/farbowanie-tkanin-piec-porad-dla-poczatkujacych/

Dyeing fabric for quilts

Podobne wpisy