Dziś dalszy ciąg rozważań dotyczących szycia Gipsy Wife. Będzie nie tylko sekcja ósma (gotowa), ale i garść porad – jak się za to zabrać.

Porada 1: Wzór

Nie zastanawiaj się dłużej! Kup wzór i szyj 🙂 Zachęcam wszystkie wahające się osoby. Myślę, że warto!

Na  stronie autorki wzoru Jen Kingwell znajdziecie wykaz sklepów (również tych w Europie), gdzie wzór można zakupić. Mój wzór został kupiony w Wielkiej Brytanii, ale są i inne możliwości. Niestety wzór jest niedostępny w wersji elektronicznej, nie ma go również na Amazonie 🙁

Porada 2: Tkaniny

Gypsy Wife sprawia wrażenie czegoś, co można uszyć ze skrawków, resztek. Prawie się zgadza. Trzeba tylko pamiętać, że oprócz bloków (można je rzeczywiście szyć ze skrawków, niedużych kawałków tkanin) są tu paski. Paski trzeba ciąć z całej szerokości tkaniny. Dodatkowo – jest ich dużo – 55 pasków szerokości 1,5 cala i jeszcze kilka o szerokości 1 cala. Wykaz długości wszystkich pasków znajdziesz tu: http://hydeeannsews.blogspot.com/2016/02/gypsy-wife-strips.html (paski są uporządkowane od lewej do prawej).

Gipsy Wife

Jeśli chodzi  o dobór wzorów i kolorów – widziałam tyle wersji, że trudno wyrokować, co się tu sprawdza. Ja postawiłam na ciepłe kolory, wzory głównie kwiatowe i odrobinę złoceń.

Porada 3: Od czego zacząć?

Od pasków 🙂 Oj, trochę się zagalopowałam. Zacząć należy od decyzji w jakiej kolejności szyjemy. Można zastosować kilka strategii.

Pierwsza: zaczynamy od uszycia wszystkich bloków typu main, potem bloki typu fillers, dzielenie na sekcje, dodawanie pasków i zszywanie sekcji. Tak mniej więcej wygląda to w książce. Dodatkowo sekcje są ponumerowane od prawej do lewej.

Druga: Szycie sekcjami. Szyjemy bloki w sekcji 1 (typu main i fillers), zszywamy je z paskami, szyjemy bloki w sekcji 2 (typu main i fillers), szyjemy bloki w sekcji 3 (typu main i fillers), itd., na końcu zszywamy sekcje ze sobą.

Trzecia: “od lewej do prawej” – Prawie jak w drugiej metodzie, ale szyjemy bloki w kolejności od lewej do prawej (należałoby zacząć od 9, 8 i 10)

W pracy pomoże nam wykaz wszystkich bloków, ich rozmiarów oraz posadowienia w sekcjach: http://hydeeannsews.blogspot.com/2016/02/gypsy-wife-quilt-block-chart.html

_mg_8553

Porada 4: Organizacja pracy

Przy tak skomplikowanym wzorze warto pracować z kopią roboczą książki – tak, żeby swobodnie zaznaczać, odznaczać, zaptaszkowywać itd, itp.

Przy cięciu pasków tkanin warto ciąć od razu  całą długość i przypinać numerki, żeby się nie myliły.

_mg_8550

Do projektowania całości dobrze jest użyć tablicy, gdzie można przywieszać uszyte bloki i obserwować “jak ze sobą gadają”. U mnie “tablicą” są drzwi na strych, na których wisi biała flanela. Nadspodziewanie dobrze sprawuje się do przywieszania bloków – nie trzeba nawet szpilek.

Porada 5: Szycie

Szyjemy z zapasem “1/4 cala minus dwie niteczki” – przy takiej ilości elementów tak jest bezpieczniej. Warto zaprzyjaźnić się z żelazkiem i od razu prasować szwy. Prasujemy na “dwie kropki”, od początku dbamy o dobre ułożenie szwów. Przyjaciel nr 2 – linijka z podziałką calową. Mierzymy każdy element po zszyciu i wyprasowaniu – sprawdzamy, czy trzyma wymiar. Bez precyzji w szyciu ten wzór nie będzie wyglądał tak, jak ma wyglądać 🙁

To tyle moich przemyśleń. Może komuś się przydadzą.

Moja Gypsy Wife

Jestem bardzo zakręcona na punkcie szycia  Gypsy Wife. Szyję od lewej do prawej, dlatego pierwsze pojawiają się u mnie sekcje 8,9 i 10.

Konkretnie – ósemka jest już gotowa:

_mg_8544

Jak widzicie zawiera cztery bloki: From the Heart (6”), Star (9”) i dwa fillersy: square in square (3”) i duży sq-in-sq z ramką (10,5”)*

Jeszcze kilka zbliżeń:

_mg_8560

_mg_8557

_mg_8558

A teraz lecę szyć!

Pozdrawiam

podpis

*Wymiary po wszyciu

Podobne wpisy

9 komentarzy

  1. Świetne porady Elu, dobrze że piszesz je na bieżąco. W zasadzie to kumulacja naszych wniosków i przemyśleń. Dziękuję że to dokumentujesz 🙂

    Idzie Ci szybko, ja jeszcze nie wymyśliłam których tkanin kupić aby uzupełnić moje FQ. Czy wzór w ogóle definiuje ile grup kolorystycznych lub wprost kolorów będzie potrzebnych do pasków?
    Np.: wyciąć 3 paski z koloru A, 5 pasków z tkaniny C i 18 pasków z tkaniny D?

    1. Nie, o kolorystyce nic. Sama musisz wszystko wymyślić. Co do “porad” – to pewnie czubek góry lodowej. Za chwilę będzie trzeba pisać kolejne “pięć porad” albo pięć sprostowań, co gorsza 🙁 Ja muszę to mieć uporządkowane, bo za chwilę się zgubię i jeszcze pogubię te ważne linki do tabelek.

Możliwość komentowania została wyłączona.