Czas na drugi wpis poświęcony projektowi “Polar Bear Paws Quilt”. Zapraszam!

Jak dobierać kolory w patchworku?

Dziś pochylimy się nad kolorami. Jak wiesz, kolory to mój konik. Bardzo lubię je dobierać, ale nie zawsze tak było. Kiedy zaczynałam szyć patchworki myślałam, że nie umiem dobrze dobierać szmat. Może problemem był mój zasób (wówczas dość skromny) tkanin, a może rzeczywiście nie szło mi najlepiej z tym ich dobieraniem.

Na szczęście tego można się nauczyć 🙂 Na początek przypomnę Ci nagranie live z moim udziałem, w którym rozmawiam o dobieraniu kolorów z Karolą w jej Pracowni Koty na Płoty.

Który miś jest polarny?

W poprzednim wpisie na blogu zamieściłam instrukcję szycia bloku “Bear Paw”. Mój blok nazwałam “Polar Bear Paw”. Chcę, żeby mój patchwork był “polarny”, a więc utrzymany w zimnej czystej tonacji. Co to właściwie znaczy? Jakie kolory wybrać, żeby osiągnąć taki charakter quiltu?

Cztery pomysły

jak dobierać kolory

Przeanalizujmy krótko te cztery pomysł na kolorystykę.

Zestawy po lewej, z tłem kremowym są w ciepłej tonacji natomiast po prawej – w zimnej. Istnieje ciepły odcień niebieskiego? Tak 😉

Misia polarnego musimy poszukać w zestawach po prawej. Białe tło i czyste kolory. Teoretycznie najbardziej pasuje tu zestaw 2. Zimne od samego patrzenia – ten jest najbardziej polarny.

Końcowy projekt

Czy ten zestaw mi się podoba? Jednak po namyśle zrezygnowałam z ostrego kontrastu pomiędzy elementami. Mój końcowy projekt zobacz na zdjęciu poniżej.

Wybrane przeze mnie kolory są z zimnej, czystej palety i obejmują analogiczne odcienie zieleni i niebieskiego. Żeby urozmaicić projekt dobrałam tkaniny w różnych odcieniach – jaśniejsze, ciemniejsze, gładkie i wzorzyste. Jednak z tej samej palety barw.

Zestaw 2 zmodyfikowany
Zestaw 2 zmodyfikowany1

To tyle na dziś. Następny wpis z tej serii już za tydzień. Pochylimy się nad stylem 🙂 Już dziś zapraszam.

pin blog2
pin blog 1

Podobne wpisy