Dobre linijki do patchworku są na wagę złota 🙂 Niestety ceny linijek nie należą do najniższych, więc warto przemyśleć co i dlaczego mieć w swoich zasobach. Post, jak wiele innych u mnie, jest pisany z myślą o poczatkujących patchworkarkach. Stare wyjadaczki (stare stażem, nie wiekiem) same sobie potrafią wybrać co im potrzeba 🙂

Do czego służą linijki w szyciu patchworków?

Pod nazwą “linijki do patchworku” mogą kryć się dwa rodzaje linijek:

Linijki do odmierzania i ciecia tkanin

Linijki do pikowania

Towarem “pierwszej potrzeby” są linijki do odmierzania i cięcia tkanin. Te drugie można sobie na początku zupełnie podarować. Używanie linijki do odmierzania i cięcia tkanin wiąże się z jeszcze dwoma przedmiotami: matą samogojącą i nożem krążkowym. Te trzy rzeczy w komplecie: linijka, mata i nóż to podstawowy sprzęt patchworkarki. O maszynie do szycia nie wspominam, bo to oczywista oczywistość. Dla porządku dodam jeszcze, że można szyć patchworki bez tych wszystkich rzeczy. Można, ale jest trudniej.

Dlaczego nie zwykła linijka kreślarska? Dlaczego w calach?

Odpowiedź na pytanie “Dlaczego nie zwykła linijka kreślarska/szkolna? ” jest bardzo prosta: bo chcesz mieć całe palce. Nóż krążkowy jest bardzo ostry. Linijki do patchworku są na tyle szerokie i stabilne, że można przy nich bezpiecznie używać tego narzędzia. Zwykła linijka szkolna/kreślarska jest zbyt wąska i nie trzyma się wystarczająco dobrze tkaninowego podłoża, żeby można jej było bezpiecznie używać z nożem krążkowym.

Dlaczego w calach? Proponuję od razu wybrać opcję linijek z podziałką w calach z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze większość wzorów patchworkowych jest rozpisana w calach. Dysponując jedynie linijką w centymetrach non stop będziesz przeliczać cale na centymetry i ma odwrót. W komplecie kup od razu dobry kalkulator i zapamiętaj, że jeden cal to 2,54 cm. Po drugie – tak jest wygodniej! Kiedy zechcesz coś sama zaprojektować, zobaczysz, że łatwiej operować calami. Łatwiej wbudować gotowy klasyczny blok w większą całość, łatwiej przeliczyć rozmiar bloku (powiększyć go lub zmniejszyć), itd.

Jakie linijki do odmierzania i cięcia tkanin są najlepsze na początek?

Na początek najlepiej kupić linijkę prostokątną o długości dobranej do maty, którą posiadasz (lub zamierzasz posiadać) . Jeśli masz mała matę (rozmiar A3) kup linijkę 6.5×12.5 cali . Na dużej macie (rozmiar A2 i więcej) dobrze sprawdza się linijka o długości 24.5 cala. Jest o tyle wygodniejsza, że mieści się pod nią tkanina patchworkowa o szerokości 42 cale (110 cm) złożona na pół.

Druga w kolejności uniwersalna linijka to kwadrat. Znajdziesz tu linijki o rozmiarach od 2.5×2.5 cala do 12×12 cali, a nawet większe. To, którą wybierzesz zależy od Twoich osobistych preferencji co do wielkości szytych bloków. Ja mam w swoich zasobach linijkę 6.5×6.5 cala i drugą – większą o rozmiarze 12×12 cali.

MG 0209

Resztę linijek dobierz do swoich potrzeb i pomysłów na szycie. Są linijki dedykowane do konkretnych bloków, wzorów, jak na przykład do dresden plate, do HST, do latających gęsi, do heksagonów, do trójkątów równobocznych, itd. Słowem – co komu w duszy gra.

Moje ulubione linijki “specjalne”

Pierwsza z nich to linijka do HST. Ta linijka ma wgłębienie, w które idealnie wpasowuje się szew po przekątnej zaprasowany ja jedną stronę. Świetne rozwiązanie do przycinania HST. Można nabyć różne rozmiary takich linijek. Ja mam 5.5×5.5 cala.

Druga to linijka do cięcia pasków, czyli słynna Stripology 🙂 To duża linijka z podłużnymi otworami, w które idealnie wchodzi nóż krążkowy. Pozwala szybko wycinać paski materiału o dowolnej szerokości. Coś wspaniałego dla fanek log cabin i wszelkich wzorów z pasków.

A trzecia to Savvy Ruler. Linijka do cięcia po łuku. Ta linijka pozwala ciąć tkaniny na koła, półkola i ćwierćkoła praktycznie bez strat w materiale.

Oczywiście nie jest to żaden zestaw uniwersalny. Pokazuję je raczej na zasadzie ciekawostki. Na początku patchworkowej drogi takie linijki nie są niezbędne.

Jakie linijki wybrać do pikowania?

Linijki do pikowania to zupełnie inna bajka. Jest to sprzęt specjalistyczny, dla zaawansowanych. Służy do pikowania “z wolnej ręki” (free motion quilting). Aby używać takich linijek trzeba koniecznie zakupić specjalną stopkę z wysokim brzegiem. Cała sztuczka polega bowiem na prowadzeniu stopki wzdłuż linijki. Zwykła stopka do pikowania ma zbyt niski brzeg i linijka mogłaby “wjechać” pod igłę. Katastrofa gotowa. Stąd niezbędna specjalna stopka.

Przyznam się tutaj, że moje próby pikowania przy linijkach na maszynie domowej spełzły na niczym, choć miałam stopkę jak należy. Nijak nie potrafiłam sobie poradzić z manewrowaniem kanapką patchworkową i linijką tak, żeby coś sensownego z tego wynikło. Odkąd mam Panią Lalę sprawy mają się zgoła inaczej. Pikowanie z linijkami sprawia mi dużo satysfakcji i lubię doskonalić swoje umiejętności w tej dziedzinie.

Jakich linijek do pikowania używam?

Moja praktyczna znajomość tematu zamyka się w użytkowaniu linijek firmy Silesian Quilt. Mam spory komplet linijek, które zakupiłam razem z maszyną. Na razie ćwiczę się w ich użytkowaniu. Może za jakiś czas poczuję potrzebę powiększenia swojej kolekcji linijek. Podobne linijki (w sensie ich funkcjonalności) znajdziesz także wśród produktów innych firm. Potraktuj mój wywód jako przewodnik po kształtach linijek. Jakich używam najczęściej?

Po pierwsze linie proste. Ja mam kilka rozmiarów takich linijek. Pamiętaj jednak, że na maszynie domowej lepiej sprawdzą się małe, niezbyt długie, ze względu na ograniczoną ilość miejsca.

MG 0198

Po drugie łuki. I ta sama zasada – mniejszą linijką łatwiej manewrować i dlatego lepiej zaczynać od niedużych łuków.

MG 0197

Po trzecie kółeczka. Również występują w wielu rozmiarach.

MG 0199

Można także używać bardziej specjalistycznych linijek. na przykład przeznaczonych do konkretnego wzoru (np.do pikowania piór, wzoru muszelek, czy fal). Poniżej linijka do muszelek i narzuta wypikowana z jej pomocą.

Zwykle jednak używa się kombinacji kilku linijek jednej pracy, a do tego uzupełnia się całość wzorami z wolnej ręki.

Gdzie kupować linijki?

W dobrych sklepach patchworkowych – stacjonarnie i on-line. Są dostępne zarówno w Polsce, jak i za granicą. Kupując linijkę zawsze zwróć uwagę na czytelność oznaczeń i jakość plastiku, z którego są wykonane. To zakup na lata, więc warto kupować linijki dobrej jakości. Pamiętaj, że prawdopodobnie będziesz używać linijki na jasnych i ciemnych tkaninach. Zwróć uwagę na kolory napisów.

Jesteś na początku patchworkowej przygody?

Może zainteresują Cię inne wpisy na moim blogu. Poniżej trzy spośród wielu porad, które zamieściłam tu przez kilka lat funkcjonowania bloga 🙂

Pozdrawiam serdecznie
Ela

Zamów pikowanie swojego patchworku na longarmie

Podobne wpisy