Lubicie klasyczne patchworkowe wzory? Pokażę dzisiaj jak uszyć blok o nazwie Ohio Star. Ostatnio szyłam same maleństwa (bloki Farmers Wife mają 6 cali), w ramach odmiany uszyłam naprawdę spory blok – ma 15 cali (ok. 38 cm). To dobry sposób na szybkie uszycie np. poduszki. Wystarczy dodać ramkę i wierzch poduchy gotowy. Oczywiście można bloków uszyć więcej i stworzyć coś większego 🙂 Ten patchworkowy wzór jest raczej prosty – odpowiedni dla niezaawansowanych szyjących.

Zanim usiądziesz do maszyny

Potrzebne będą dwie tkaniny, nici, pisak/kredka do zaznaczania, maszyna do szycia (choć można szyć ręcznie), stopka krawędziowa (1/4 cala) ułatwi pracę (nie jest konieczna), przyda się mata do cięcia, nóż krążkowy i linijka z podziałką calową, żelazko. Na każdym etapie szycia warto pomóc sobie spinając elementy szpilkami 🙂

Zaczynamy od przygotowania tkanin. W tym bloku możliwe są różne kombinacje kolorystyczne. Można użyć 2, 3, 4 tkanin – wzór łatwo zmodyfikować pod tym względem. Ja pokażę najprostszą wersję – z dwóch tkanin. Zadbajcie o kontrast – wtedy wzór będzie wyrazisty.

Gotowy blok wygląda tak:

Ohio star patchwork wzory

Jak widzicie to dziewięciołatka, czyli blok skonstruowany z dziewięciu kwadratów.  Składa się z trzech rzędów w każdym po trzy kwadraty – u mnie o boku 5 cali (po wszyciu), co łącznie daje 15 cali (plus zapasy na szwy).

Przygotowanie klepsydr

Szycie zaczynamy od przygotowania czterech kwadratów – klepsydr. Aby uzyskać cztery kwadraty-klepsydry o boku 5 cali (po wszyciu) powinnam wyciąć 2 kwadraty czerwone i 2 szare w rozmiarze 6 i 1/4 cala. Ponieważ sama sobie nie dowierzam z precyzyjnym cięciem (i słusznie) asekuracyjnie tnę kwadraty o boku 6 i 1/2 cala. Strata w materiale niewielka (po uszyciu trzeba odrobinę dociąć), a mam zapas w razie drobnych niedokładności w cięciu, czy szyciu.

_MG_8963

Oczywiście będziemy sprytnie szyć, ciąć, szyć i ciąć 🙂

Zaczniemy od złożenia ze sobą w dwie pary wyciętych kwadratów. Składamy prawymi stronami tkanin do środka, każda para to tkanina czerwona i szara. Teraz przyda się pisak znikający/kreda/coś do zaznaczania.

_MG_8964

Rysujemy trzy linie – przekątną i dwie równoległe do niej. Każda z nich w odległości 1/4 cala, po obu stronach. Po tych równoległych liniach szyjemy. Środkowa pokazuje miejsce cięcia. Najpierw szyjemy potem tniemy.

_MG_8965

Efekt tych działań widać na zdjęciu powyżej. Uzyskałyśmy cztery kwadraty złożone z dwóch trójkątów (często używana nazwa – HST, czyli half square triangle). Lubicie jak elementy bloku schodzą się idealnie? Żeby uzyskać taki efekt w klepsydrze trzeba dobrze zaprasować szwy – zawsze na stronę jednej z tkanin (we wszystkich uzyskanych kwadratach). Zwykle wybiera się ciemniejszą tkaninę, żeby ciemna tkanina szwu nie prześwitywała przez jaśniejszą tkaninę. U mnie trudno było zdecydować, która jest ciemniejsza – wybrałam szarą i wszystkie cztery kwadraty HST zaprasowałam szwem na szarą stronę.  Prasujemy ostrożnie – niezbyt gorącym żelazkiem (na dwie kropki wystarczy), raczej przykładamy żelazko, nie przesuwamy energicznie, bo łatwo kwadraty “zwichrować” (naciągnąć tkaninę).

Kolejny etap wygląda podobnie do poprzedniego. Składamy kwadraty szarym do czerwonego. Środkowy szew w obu kwadratach powinien leżeć jeden na drugim. Precyzyjnie przykładamy do siebie kwadraty. Zobaczcie na zdjęciu jak układają się szwy.

_MG_8966

I znowu rysujemy trzy linie – przekątną i dwie równoległe do niej. Każda z nich w odległości 1/4 cala, po obu stronach. Po tych równoległych liniach szyjemy. Środkowa pokazuje miejsce cięcia. Najpierw szyjemy potem tniemy.

Teraz rozprasowujemy nasze klepsydry i wyrównujemy brzegi do rozmiaru 5 i 1/2 cala. Robimy to starannie i pilnujemy kątów 45 stopni (przekątne kwadratów). Ułożenie trójkątów musi być symetryczne, a punkt przecięcia linii szwów dokładnie po środku kwadratu.

_MG_8967

Teraz już z górki, bo najtrudniejsza część za nami 🙂

Do całości bloku brakuje nam jeszcze pięciu kwadratów o boku 5 i 1/2 cala. Cztery wycięłam z tkaniny szarej, jeden z czerwonej.

_MG_8968

Układamy wszystkie dziewięć kwadratów:

Edit: na fotce poniżej  jest błąd, mam nadzieję, że widzicie jaki 🙂

_MG_8969

Zszywanie zaczniemy od połączenia pasów poziomych ze sobą. Jeśli posiadasz stopkę krawędziową (krawędź 1/4 cala) czas ją zamontować do maszyny.

_MG_8971

Dalszy etap ułatwi prawidłowe zaprasowanie szwów – proponuję na stronę “pełnych” kwadratów (nie klepsydr). Zwróćcie uwagę, że przy zszywaniu pasów na ich krawędzi wyraźnie widoczny jest zapas na szwy. Krawędzie wszytych klepsydr nie stykają się z brzegiem pasa, ale kończą się (prawidłowo) w odległości 1/4 cala od brzegu. To będzie miejsce zszywania pasów. Na brzegach bloku również  powinien być zapas na wszycie szerokości 1/4 cala. Gotowy blok ma więc 15 i 1/2 cala, czyli zawiera zapas na wszycie.

patchworkowe wzory tutorial

I jak Wam się podoba?

Kilka uwag na zakończenie

W założeniu to jest instrukcja dla początkujących. Mam nadzieję, że wszystko jest zrozumiałe.

Chciałabym publikować co jakiś czas tego typu instrukcje, dlatego wszelkie uwagi są dla mnie ważne. Będzie mi również miło jeśli zechcecie dać mi znać jak Wam poszło szycie według tego tutorialu 🙂

Z bloków Ohio Star przygotowałam mini obrus. Instrukcję szycia znajdziesz TUTAJ 

MG 9018
Czerwone i szare
podpis

Wersja PDF : Ohio Star Tutorial PDF

ohio star
pin blog

Inne patchworkowe wzory?

Może Znikająca Dziewięciołatka ?

piny1

Podobne wpisy

12 komentarzy

  1. Wspaniale opisany tutek. Szyłam juz gwiazdę ohio, ale dopasowywałam wielkośc kwadratu do gotowej klepsydry, niestety z obliczeniami sobie nie radze jakie co ma byc duże wycięte.

  2. Mój Ohio już gotowy! Jestem zadowolona, chociaż nie jest idealny.
    Szyje się bardzo fajnie. Pozdrawiam!

  3. Witam! Jestem początkująca i spróbuję uszyć dzisiaj, bo widzę, że jest fajnie i prosto pokazany. Tylko mam problem z tymi calami.

    1. Używam cali,bo jesli korzystam z gotowych wzorów to są one w calach. 1 cal to 2,54 cm. Powodzenia!

  4. Dzięki, Ela, za tutka. Niby szyłam klepsydry, niby wiem jak, ale szyłam z resztek i wycinałam trójkąt po trójkącie, co jest bez sensu, gdy ma się więcej materiału. Ostatnio zastanawiałam się, ile trzeba dodać do docelowego kwadratu, teraz już wiem, 1 i 1/4.
    Rób, rób tutki. Dziewczyny często pytają o podstawowe rzeczy. Będzie do czego odsyłać.

  5. Bardzo dobry tutorial, dobrze opisany i pokazany. W sieci jest wiele instrukcji ale dobrego nigdy za wiele.

Możliwość komentowania została wyłączona.