Pikowanie od krawędzi do krawędzi obejmuje równomierne wypełnienie patchworku jednakowym wzorem na całej powierzchni. Możesz zetknąć się z określeniem w języku angielskim “edge to edge” lub E2E. W mojej ofercie nazywam ten typ pikowania pikowaniem standardowym.

W ten sposób można pikować zarówno na domowej maszynie, jak i na longarmie, choć efekty będą różne.

Jak wykonać pikowanie od krawędzi do krawędzi na domowej maszynie?

Dostosuj wzór pikowania do możliwości swojej maszyny. Jeśli masz mało miejsca pomiędzy ramieniem maszyny a igielnicą pikuj raczej linie proste lub faliste. Łatwiej jest pikować za pomocą stopki z górnym transportem. Zaoszczędzi Ci to wysiłku fizycznego, związanego z przesuwaniem pracy pod igłą.

Powyżej: prace wypikowane przeze mnie na domowej maszynie techniką od krawędzi do krawędzi z użyciem stopki z górnym transportem.

Pikowanie dużego patchworku metodą od krawędzi do krawędzi techniką “z wolnej ręki” (z wyłączonym transportem) jest wyzwaniem dla Twoich ramion. Na mniejszych powierzchniach możesz pokusić się o wzory nieco bardziej finezyjne, na przykład “kora drzewa”, czy inne tego typu ornamenty “organiczne”.

Mała ilość miejsca pod maszyną powoduje, że lepiej nie wybierać wzorów szerokich, wymagających większych manewrów patchworkiem. W ten sposób można na domowej maszynie łatwiej mniejsze prace.

Pikowanie od krawędzi do krawędzi na longarmie. Na co zwrócić uwagę?

Na longarmie można pikować wzory “od krawędzi do krawędzi” kilkoma różnymi sposobami. Ja stosuję w tym celu pantograf. Mogę pikować wzory o dużej szerokości.

Tu problem z ograniczoną przestrzenią w zasadzie nie istnieje 🙂 Można poszaleć z szerokością wzoru i stylem pikowania. W moim porfolio znajdziesz kolekcje wzorów, którymi już pikowałam. Jestem otwarta na nowe pomyły. Na życzenie Klientek wykonuję próbkę wzoru do akceptacji.

Nie masz pomysłu jaki wzór wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Dostosuj wybrany wzór do stylu patchworku. Romantyczny, bardziej tradycyjny patchwork ładnie będzie wyglądał wypikowany łagodnymi, delikatnymi łukami, na przykład można wybrać “pióra z meandrem”.

MG 0074

Bardziej nowoczesne patchworki korzystnie będą wyglądały pikowane w graficzne, mocne wzory. Na przykład kółka, meandry, linie.

pikowanie od krawędzi do krawędzi

W patchworkach dla dzieci (i nie tylko) można zastosować wzory serduszek psich łapek, czy innych tego typu “dosłownych” ornamentów.

Druga kwestia to planowany sposób wykorzystania patchworku. Użytkowe patchworki, które mają służyć do otulania się muszą pozostać miękkie. Do tego typu prac lepiej wybrać niezbyt gęste pikowanie.

2

Jeśli patchwork ma służyć do innych celów i może pozostać trochę sztywniejszy można wybrać coś gęstszego. Tak można pikować patchworki, które będą służyły jako obrusy, bieżniki lub mają stanowić ozdobę do powieszenia na ścianę.

MG 1255

Jakich patchworków nie pikować techniką od krawędzi do krawędzi?

W mojej opinii ten styl pikowania nie sprawdza się do patchworków tradycyjnych (na przykład samplerów typu Farmer’s Wife”), szytych z wielu finezyjnych bloków, czy klasycznych paneli. Takie patchworki lepiej wyglądają pikowane indywidualnie – na przykład z wolnej ręki i linijkami.

Jak przygotować patchwork do pikowania na longarmie?

pin blog

Dla przypomnienia zamieszczam link do listy kontrolnej, która w 8 krokach pomoże Ci zrobić to w najlepszy i najprostszy sposób.

Jak zamówić pikowanie patchworku na longarmie?

MG 1421

Wstępna konsultacja jest bezpłatna. Wystarczy wypełnić formularz.

W przypadku pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu : tel. +48 515 808 092 lub mail poczta@elazeman.pl

Pozdrawiam serdecznie!
Ela

Podobne wpisy