Spróbuj pikowania w stylu organicznym.
Bez stresu, bez napinki 🙂
Pikowanie organiczne podoba mi się od dawna. Kiedy oglądam prace mistrzyń widzę cudownie swobodne motywy naśladujące naturę: kwiaty, listki, wijące się linie. Wszystko to sprawia wrażenie improwizowanej lekkości. A jednak, kiedy przyjrzeć się bliżej. obowiązuje tu jakiś porządek i są pewne zasady, których warto się trzymać.
Dziś siedem kroków do lepszego pikowania organicznego. Przestrzeganie tych prostych reguł ułatwi Ci naukę i sprawi, że efekty będą szybsze.
Ćwicząc ten sposób pikowania opierałam się na wskazówkach Christiny Cameli z tej kursów i książek. Warto sięgnąć do tych źródeł, jeśli ten sposób pikowania Cię pociąga.


Oto pikowanie organiczne w 7 krokach:
Dobierz odpowiednią tkaninę
Najlepszy wybór to tkaniny jednobarwne (solidy), tzw tła (ombre, przecierki) i tkaniny farbowane ręcznie w jednolitych odcieniach. Wszelkie wzorki, zwłaszcza kontrastowe, tutaj się nie sprawdzą (porównaj zdjęcia poniżej).

Zblenduj nici
Wybierz kolor nici, który wtopi się w tło (zblenduje się). Jeśli masz do wybór – weź zawsze jaśniejszy odcień. Dobrze zblendowane nici stworzą fakturę, a nie linie. Odpowiednie nici ukryją także niedoskonałości w prowadzeniu wzoru. Nic kontrastowa – przeciwnie – podkreśli rysunek i wydobędzie na światło dzienne wszelkie zawahania w prowadzeniu linii.

Zacznij od jednego motywu
Nie rzucaj się na wszystkie piękne kwiatki, falki i listki. Zacznij od prostych graficznych elementów. Przećwicz pikowanie “kamieni” – kółeczek w różnych wariacjach: małe kółeczka, kółeczka w rządku, “jajowate” kółeczka, kółka z elementem wewnątrz (mniejsze kółko, gwiazdka, falka). Opanowałaś kółeczka? Czas na łezki, spiralki, fale – wybierz JEDEN nowy element i powtórz procedurę. Umiesz pikować dwa różne motywy? Brawo! Teraz spróbuj połączyć je ze sobą:)

Użyj echa
Nie wiesz jak przejść z jednej strony pracy na drugą bez przecinania nici? Jak zapełnić niewielkie przestrzenie między motywami? Użyj echa! Obwiedź motyw płynącą ramką – echem i płynnie przejdź do następnego elementu. Twoja linia echa nie musi być idealnie równo oddalona od motywu – niech się wije jak gałązka 😉

Dziel i rządź
W większych pracach zadbaj o kompozycję. Podziel obszar do pikowania na mniejsze przestrzenie. Rozdzielaj je liniami echa lub pozwól przechodzić płynnie jednym motywom w drugie. W ten sposób opanujesz całą przestrzeń do wypikowania.

Przyciągnij uwagę
Stwórz punkty przyciągające uwagę. Niech się wyróżniają skalą i rozmachem. Umieść je w kluczowych miejscach swojej kompozycji. Ich zadaniem jest zatrzymanie uwagi oglądającego. To Twoje gwiazdy – niech świecą z daleka. Reszta to chórki – mają wypełnić przestrzeń.

Baw się dobrze!
Lubisz piórka? Pikuj piórka! Wolisz ułożyć swoją kompozycje w porządne paski? Czemu nie! Masz już trochę wprawy? Zacznij eksperymenty! Spróbuj z kontrastową nicią, a może wielokolorową? Zmień rodzaj ociepliny, zobacz jaki będzie efekt! Pierwsze próbki rób na małych panelach – bez żalu rozstaniesz się z nieudaną próbą. Udane panele zamieniaj na podkładki, koszyczki, kosmetyczki!


Powodzenia! Daj znać jak Ci poszło! Jeśli spodobał Ci się ten wpis możesz udostępnić go u siebie
Potrzebujesz więcej porad o pikowaniu? Znajdziesz je tutaj.
Nie przekonałam Cię do samodzielnego pikowania? Zapraszam tutaj.