7 easy methods straight lines quilting

Pikowanie po liniach prostych

Łatwe?  Tak. Tylko trzeba wiedzieć jak. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu odważycie się tak pikować i ominiecie kilka pułapek, które na nas czyhają przy tej robocie 🙂

Na zdjęciach poniżej zobaczycie kilka moich prac z pikowaniem po liniach. Całkiem tego sporo i dzisiaj mogę podzielić się z Wami garścią przemyśleń.

Siedem porad na temat pikowania po liniach prostych

1. Właściwe wypełnienie

Pomyśl na etapie kanapki jak chcesz pikować. Wybierz odpowiednie wypełnienie.  Odpowiednie do Twoich potrzeb.  Grubsze wypełnienie+pikowanie po liniach  może dać efekt  ciepłej puchatej “kołderki”,  na cienkim – linie nie będą powodować wypukłości.

podkładki pikowanie po liniach prostych elazeman.pl

Tu użyłam trochę za grubego wypełnienia w stosunku do potrzeb (podkładki na stół)

2. Ustawienia maszyny

Zadbaj o odpowiednie ustawienia maszyny. Wydłuż nieco ścieg. Jeśli możesz – zmniejsz nacisk stopki (niektóre maszyny nie mają takiej możliwości). Jeśli posiadasz stopkę z górnym transportem, to dobry moment na jej wypróbowanie.

Kanapka przygotowana, maszyna ustawiona. Chcemy pikować PO LINIACH PROSTYCH. Trzeba je jakoś wyznaczyć. Jest na to kilka alternatywnych sposobów.

3. Taśma malarska

taśma malarska pikowanie po liniach prostych elazeman.pl

Serio. To działa. Przyklejasz kawałki taśmy i pikujesz wzdłuż jej brzegów.

Zalety:

  • nie brudzi,
  • pracy nie trzeba prać po pikowaniu,
  • taśma jest tania i łatwo dostępna w marketach  i sklepach budowlanych,
  • można kupić taśmę o różnej szerokości.
podkładki pikowanie po liniach prostych elazeman.pl

4. Pisaki spieralne dla dzieci

pisaki pikowanie po liniach prostych elazeman.pl

Za pomocą pisaków i linijki rysujesz linie i pikujesz po nich. Upewnij się, że pisak się spierze – zrób próbkę. Alternatywą (droższą) są specjalistyczne pisaki spieralne do tkanin. Złym pomysłem jest używanie w tym celu pisaków Frixion, zwykłych pisaków, czy ołówka. Kredę krawiecką trzeba przetestować przed użyciem, bo też nie zawsze się spiera.

Zalety:

  • pisaki są tanie i łatwo dostępne,
  • można używać też do rysowania wzorów w pikowaniu z wolnej ręki,
  • znajdzie się też parę innych zastosowań.

Wady:

  • trzeba prać,
  • nie nadają się do quiltów, które z założenia prane nie będą
  • przed pierwszym użyciem trzeba zrobić test na wypieranie się
  •  

5. Użycie stopki z liniałem do równego stebnowania

pikowanie po liniach prostych elazeman.pl

Przejrzyj dobrze wyposażenie swojej maszyny, Z niemal stuprocentową pewnością masz na wyposażeniu takie ustrojstwo jak na zdjęciu powyżej. Po wykonaniu pierwszej linii, odległości przy pikowaniu drugiej  pilnujesz za pomocą tej linijki. Proste, ale potrzeba trochę wprawy. Poćwicz zanim zaczniesz pikować w ten sposób.

 

posciel dla lalki elazeman.pl

6. Pikowanie na szerokość stopki

stopka pikowanie po liniach prostych elazeman.pl

Drugą linię pikujesz ustawiając krawędź stopki wzdłuż pierwszej linii. W ten sposób uzyskasz dość gęste i równomierne pikowanie.

Kilka przykładów:

pikowanie po liniach prostych elazeman.pl
arktos lodowa poduszka elazeman.pl
pikowanie po liniach prostych elazeman.pl

7. Trochę krzywo też jest prosto 🙂

Zastanów się, czy zawsze chcesz mieć pikowanie jak spod linijki? Czy tylko pikowanie po liniach prostych jest ok? Czasem warto wrzucić na luz i pouprawiać freestyle. Na przykład tak:

pikowanie po liniach prostych elazeman.pl

I to tyle na dziś. Uwagi i komentarze mile widziane. Może macie swoje metody na pikowanie po liniach (bardziej lub mniej) prostych?

Może Cie także zainteresować:

Pikowanie na longarmie

7 tips about straight lines quilting

Podobne wpisy

6 komentarzy

  1. U Ewy kupiłam przyrządzik do zaznaczania linii prostych. Plastykowe coś, co po prostu zostawia ślad, rowek. Bardzo mi pasuje, zwłaszcza, jak pikowanie nie jest gęste na szerokość stopki. Nie ma obawy, że się coś nie spierze, nie zniknie pod żelazkiem (w przypadku pisaka, którego ślad ginie pod wpływem temperatury).

    1. O! Muszę wypróbować, bo nie znam tego urządzonka. To w zasadzie ósma porada – dla uważnych czytelniczek 🙂

    2. To takie fajne “radełko” którym przejeżdża się jak flamastrem – i nie zostawia kolorowego śladu tylko lekkie wgniecenie. Też to nabyłam w Pradze teraz i dobrze się sprawdza. A nie pozostawi śladów po mazakach które tak potrafią życie uprzykrzyć. Dobra uwaga Małgosiu!

  2. hahaha – czuję się jakbym sprowokowała ten post 😀
    A na serio: podpisuję się wszystkimi kończynami pod każdym zdaniem i spostrzeżeniami. Opisują moje doświadczenia i sposoby na pikowanie po prostych.
    Dodałabym tylko jedno w pkt 6 – odkrycie z wczoraj po konsultacjach z Gosią Pawłowską. Otóż moja stopka daje grid o boku około 3/8″ a stopka Autorki tutka ~5/8″. Może nie wiele ale jednak spora różnica. To moje pikowanie byłoby dość gęste. Podczas gdy autorskie 5/8″ wychodzi już dużo swobodniej.
    Zatem warto tutaj dodać że maszyny mogą mieć stopki różnej szerokości i trzeba najpierw wypróbować czy sposób będzie pasował do planowanego efektu. Ot i tak 🙂
    Taśmy malarskiej najczęściej używam do pikowania pierwszej linii. Potem używam znacznika lub linii odrysowanych flamastrem.

    1. Ten szaro-czerwony obrus ze zdjecia w punkcie 6 jest pikowany zwykłą wąską stopką ( na mojej starej janomce) – tak wygląda ta gęstsza wersja, o ktorej piszesz.
      Tekst powstawał trochę dłużej, a miał poczekac do jutra na ostateczne wygładzenie, więc jest trochę sprowokowany 😉

Możliwość komentowania została wyłączona.