Pikowanie z linijkami. Łatwe? Trudne? Jak się za to zabrać? Zadałam kilka pytań Margaret Lehmann, współtwórczyni marki Silesian Quilt, która od kilku lat prowadzi pokazy z zakresu pikowania z linijkami na festiwalach patchworkowych w całej Europie. Dorzucam też kilka własnych spostrzeżeń. Mam nadzieję, że tekst będzie przydatny dla polskich quilterek. Zapraszam!

Pytania do ekspertki:

1. Czy muszę mieć jakieś specjalne wyposażenie w mojej maszynie, żeby pikować z linijką?

stopki do pikowania
Projekt bez tytulu4

Owszem, takim specjalnym wyposażeniem jest przede wszystkim stolik powiększający, płaski obszar na którym kładziemy kanapkę i linijkę, która musi mieć stabilną, dość sporą powierzchnię, aby móc nią (linijką) operować.

Drugim elementem jest odpowiednio dobrana do modelu maszyny stopka, zaprojektowana specjalnie do pracy z linijkami. Charakteryzuje się wysoką krawędzią, która uniemożliwia dostanie się igły i jej wbicie w powierzchnię linijki. Bezpieczeństwo w każdej pracy, nawet w pikowaniu, jest bardzo istotne. Złamany oderwany ostry koniec igły może być naprawdę niebezpieczny, wędrując z dużą prędkością w tylko sobie znanym kierunku 😉

Stopki Silesian Quilt są zaprojektowane do pracy z linijkami na domowych maszynach. Posiadają największe oczko, wśród stopek dostępnych na rynku, dzięki temu można je używać do pracy ciągłej , czyli nie zmieniać jeśli chce się pikować bez linijki, ponieważ duże oczko daje nam naprawdę bardzo dobrą widoczność, a co za tym idzie komfort pracy. Dodatkowo mają dwa nacięcia, które również zwiększają widoczność pola pracy, dzięki czemu możemy precyzyjniej wykonać wkłucie igły – jedno w pozycji „standardowej”, czyli widzimy je z przodu siedząc przy maszynie, drugie – z lewej strony. Pozwala to na pikowanie siedząc przy maszynie odwróconej o 90 stopni. W ten sposób możemy uzyskać większy komfort w przesuwaniu kanapką zwłaszcza przy dużych rozmiarach patchworku.

Należy też pamiętać, że używając linijek w maszynach, gdzie przesuwamy kanapkę a nie głowicę maszyny , czyli w maszynach domowych i longarmach, przy których się siedzi, potrzebne są „anty ślizgacze” 😉 czyli np kropki silikonowe, dzięki którym linijka pozostaje w pozycji takiej jak ją położymy. 

2. Czy linijki do pikowania na domowej maszynie różnią się czymś od tych do pikowania na longarmach?

Projekt bez tytulu2
pikowanie z linijkami

Linijki do pikowania na domowych maszynach niczym nie różnią się od linijek do pikowania na longarmie. Generalnie linijek do pikowania można używać do wszystkich typów maszyn.

Należy pamiętać, że linijki do pikowania różnią się od linijek, które używa się do patchworku. Dla bezpieczeństwa linijki służące do pikowania muszą być grubsze. Jednakże są pewne marki maszyn i ich modele, do których standardowe linijki do pikowania nie mogą być użyte. Najlepiej przed zakupem zapytać sprzedawcę, czy w swoim posiadanym modelu będzie można taką standardową linijkę użyć. Jeśli chodzi o maszyny domowe, polecam raczej linijki o małych i średnich rozmiarach ze względu na dość małą w porównaniu do longarmów, przestrzeń pod ramieniem maszyny. 

3. Chcę kupić swoją pierwszą linijkę do pikowania. Jaką byś mi poleciła?

Projekt bez tytulu6
Projekt bez tytulu5

Z tym pytaniem zawsze mam kłopot. Ja bardzo lubię pikować z linijkami, więc najchętniej poleciłabym… wszystkie 😀 😀 Wiem jednak, że najpierw trzeba spróbować, bo nie każdy ma cierpliwość a tą w tym przypadku trzeba mieć.

Praca z linijkami nie jest szybka. Wymaga wiele uwagi i skupienia. Dla osób chcących zacząć przygodę z tego typu pikowaniem poleciłabym najpierw zastanowić się co lubią najbardziej. Jakie wzory. Ja np. bardzo lubię wycięte kształty na różne okazje, które są w bardzo dużej ilości dostępne w sklepie Silesian Quilt. Takie kształty można zastosować samodzielnie i dzięki temu uzyskamy połączenie warstw kanapki a jednocześnie są to proste wzory, które, gdy chcemy popróbować swojej kreatywności dają ogrom możliwości.

Łuki też są bardzo pomocne, ponieważ również dają wręcz nieograniczone możliwości projektowania własnych pikowanych wzorów. Nie mniej dla osób, które chcą pikować na maszynach domowych polecam wszystkie linijki i kształty  nie większe niż na obszar 5 cali. Dla maszyn o dłuższym ramieniu (takich polecanych do patchworku) do 7-8 cali. Chodzi o to, aby operować linijką na takiej powierzchni, jaką daje przestrzeń pod ramieniem naszej maszyny. Na początek poleciłabym kółko i/lub  heksagon. Są to kształty uniwersalne, pasujące moim zdaniem do  każdego wzoru patchworkowego. Jednocześnie można je do woli „upiększać” pikowaniem swobodnym.

Każdemu, kto zaczyna przygodę z linijkami polecam te oraz inne kształty, gdzie stopkę prowadzimy w środku wyciętego szablonu. Jest to dość istotne, ponieważ prowadząc stopkę przy krawędzi w środku szablonu praca jest dużo prostsza niż prowadząc stopkę po zewnętrznej krawędzi szablonu czy linijki.

Moim zdaniem, warto spróbować pracy z linijkami, bo dają one w zasadzie nieograniczone możliwości naszej kreatywności zwłaszcza z połączeniem pikowania swobodnego.

Margaret Lehmann

www.maggiebusybee.comwww.silesianquilt.com
www.handiquilter.pl

Dziękuję bardzo Małgosi za podzielenie się swoja wiedzą i doświadczeniem z czytelniczkami mojego bloga.

Pikowanie z linijkami. Kilka słów ode mnie

14 cala

Moje pikowanie z linijkami zaczęłam kilka lat temu, jeszcze na maszynie domowej. Nie były to próby specjalnie udane, chyba nie byłam zbyt wytrwała. Dopiero kiedy przesiadłam się na longarma polubiłam ten sposób pikowania. Nawet bardzo! Łączę pikowanie z linijkami z wzorami z wolnej ręki.

Zgadzam się z uwagami Małgosi. Warto korzystać z jej podpowiedzi 🙂 Na co jeszcze zwrócić uwagę:

  • Praca z linijkami będzie łatwiejsza jeśli zastosujesz strategię “od punktu do punktu”. Wyznacz punkty między którymi chcesz pociągnąć linię ściegu. Prowadź linijkę między tymi punktami. Pamiętaj, że powstający ścieg jest oddalony od krawędzi linijki o 1/4 cala.
  • Do wyznaczania punktów, linii i kształtów używaj pisaków znikających lub kredy krawieckiej. Przed użyciem upewnij się, że ślad zniknie zgodnie z planem. Wypróbuj pisaki znikające pod wpływem wody. Są bardzo przyjazne w użyciu. Zaznacz znikającym pisakiem/kredą krawiecką punkty. które chcesz ze sobą połączyć. Użyj linijki prostej lub łukowatej, aby połączyć punkty ze sobą ładna gładką linią.
  • W trakcie pracy używaj funkcji pozycjonowania igły do dołu. To bardzo ułatwia pracę.
  • Staraj się prowadzić maszynę z równomierną prędkością. Efekt końcowy jest bardziej estetyczny jeśli uda Ci się uzyskać równą długość ściegów.

W swojej pracy używam linijek do pikowania kilku firm. Dlaczego tutaj pokazuję Ci akurat linijki Silesian Quilt? Są dobrej jakości, produkowane w Europie i maja duży wybór wzorów. Sama używam ich bez problemów od dawna. Czy warto kupować linijki innych firm i jakich? Oczywiście! Wybór należy do Ciebie! Unikaj tylko kiepskiej jakości, zbyt cienkich i kruchych, głównie z powodu niebezpieczeństwa jakie mogą stwarzać w trakcie pracy .

Galeria

To kilka moich prac pikowanych z użyciem linijek, często w połączeniu z free motion quilting. Więcej możesz obejrzeć TUTAJ. Na moim instagramie zamieszczam często rolki i relacje robione w trakcie pikowania. Zapraszam do śledzenia mojego konta: https://www.instagram.com/elazeman/

Pikowanie z linijkami. Ruler work

Similar Posts