To nie jest moja pierwsza poduszka na szpilki z krajek. Dziś pokażę, jak uszyć taki mały igielnik z krajek, czyli brzegów tkanin. Bardzo lubię dawać je w prezencie moim szyjącym koleżankom. Może i Ty spróbujesz?

poduszka na szpilki

Poduszka na szpilki. Potrzebne materiały

Krajki, czyli odcięte brzegi z tkanin. Jeśli chcesz je przygotować do tego typu mini projektów, odcinaj zawsze z niewielkim zapasem właściwej tkaniny (ok. 1/4 cala). Druga rzecz, którą warto zrobić, to pozbycie się wystających nitek na brzegu. Często tworzą one coś w rodzaju gęstej falbanki. Delikatnie odcinamy je nożem krążkowym tuż przy krawędzi krajki. Staramy się przy tym nie uszkodzić tej krawędzi.

Dodatkowo będziemy potrzebować niewielkiego kawałka fliseliny z klejem (ok. 5 x 5 cali). Użyj mocniejszej fliseliny do tkanin lub dzianin. Unikaj najcieńszej, rwącej się pod palcami, bo nie spełni swojego zadania, czyli utrzymania krajek w panelu wierzchnim. Na drugą stronę poduszki na szpilki potrzebujemy kawałka tkaniny o wymiarach 4.5 x 4.5 cala. Do środka przygotuj dużą garść kulki silikonowej lub innego wypełnienia.

Przygotuj maszynę do szycia, igłę do szycia ręcznego, nóż krążkowy, matę i linijkę. Wybierz nici do szycia w dopasowanym kolorze. Jeśli nie dysponujesz matą, nożem i linijką użyj nożyczek, kredy krawieckiej i zwykłej linijki. Całość można także zszyć ręcznie, bez użycia maszyny 🙂

Wierzch igielnika. Przygotowanie panelu z krajek

Wybierz i wyprasuj krajki. Ułóż je na kawałku fliseliny (na stronie z klejem). Zacznij układanie od dołu, Każdą następną krajkę ułóż na zakładkę. Na końcu umocuj delikatnie krajki za pomocą żelazka. Nie przesuwaj go, a delikatnie przystawiaj, aby nie poprzesuwać ułożonych krajek.

Teraz czas usiąść do maszyny. Ustaw wąski zygzak i przeszyj nim wszystkie miejsca łączenia dwóch krajek. Teraz wystarczy przyciąć gotowy panel z krajek do wymiaru 4.5 x 4.5 cala. W ten sposób wierzch poduszki na szpilki gotowy.

Szycie poduszki na szpilki

Ułóż przygotowany spód i wierzch poduszeczki prawymi stronami do siebie. Teraz możesz umocować metkę lub kawałek tasiemki złożony na pół, jeśli chcesz mieć możliwość wieszania swojego igielnika. Zszyj obie warstwy ze sobą wzdłuż brzegów, pozostawiając niewielki otwór, którym przełożysz poduszkę na szpilki na prawą stronę.

Wypchnij rogi igielnika. Następnie wypełnij wnętrze kulką silikonową (lub innym wypełnieniem). Na końcu zaszyj otwór ręcznie ściegiem krytym. Poduszka na szpilki i igły gotowa! Teraz uszyj drugą dla koleżanki 🙂

Spodobała Ci się ta instrukcja? Napisz koniecznie w komentarzu jak Ci poszło! Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz podzielić się efektami swojej pracy w mediach społecznościowych i oznaczysz mnie. Możesz użyć mojego hasztaga: #elazeman lub oznaczyć moje konto na FB lub Instagramie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w szyciu!
Ela

poduszka na szpilki

Similar Posts

2 Comments

Comments are closed.