Czy wiecie, że jutro jest Jelly Roll Day? Czyli Dzień Szycia z Rolki 🙂

Jelly Roll, przez polskie quilterki nazywana rolką, to zestaw pasków o szerokości 2,5 cala i długości równej szerokości tkaniny (43 cale=110 cm). W rolce są 42 paski, są to najczęściej są tkaniny z jednej kolekcji. Są też rolki o nazwie Junior Jelly Roll w których jest tylko 21 pasków. Bajeczki już były, a teraz polskie realia. Jak chcesz szyć z pasków to je sobie potnij. Nasze sklepy takich atrakcji nie przewidują. Znalazłam dosłownie kilka rolek w tym sklepie.  Jeśli wiecie coś o czym ja nie wiem, dajcie znać.

Cięcie pasków

Dla chcącego nic trudnego. Oczywiście można samemu ciąć tkaniny z metra na paski. W sprzedaży są nawet specjalne linijki do perfekcyjnego cięcia pasków. Do okazjonalnego cięcia wystarczy zwykła linijka o odpowiedniej długości. Tkaniny oczywiście prasujemy, składamy na pół (jeśli są szersze to potrzeba złożyć na więcej warstw) i bardzo precyzyjnie przycinamy. Pomaga w tym lekkie usztywnienie tkaniny (np. krochmalem). Bezwzględnie pilnujemy kątów prostych, żeby paski nie okazały się krzywe. W przypadku dużych projektów, gdzie do przycięcia będzie dużo tkanin warto wymienić ostrze w nożu krążkowym. Tępym nożem pracuje się ciężko – miejscami nie docina,  trzeba mocno dociskać, zwłaszcza w przypadku ciecia kilku warstw.

Gipsy Wife

 

Wzory z pasków

Szycie z takich gotowych pasków jest bardzo popularne i w sieci na hasło “jelly roll quilt pattern” jest takie bogactwo wzorów, że można dostać zawrotów głowy. Najprostszy z możliwych jest tzw “spaghetti quilt” .  Jednocześnie to bardzo popularny wzór pozwalający bardzo szybko uszyć patchwork.  Mniej i bardziej skomplikowanych wzorów jest multum. W jednej z księgarni angielskich na hasło “jelly roll quilt” wyskoczyło mi kilka stron z ofertą książek (oczywiście te książki zawierają wzory z rolek)

Przykładowe miejsca w sieci, gdzie można znaleźć bezpłatne wzory na quilty z pasków:

Craftsy 

easyjellyrollpatternsorange

http://www.u-createcrafts.com/free-jelly-roll-quilt-patterns/

jelly roll quilts

https://www.quiltingcompany.com/4-free-strip-quilt-patterns-that-standout-from-the-crowd-fons-porter/

free strip quilt patterns ebook

 

Mam ochotę na quilt z pasków. Dopisuję do mojej listy “koniecznie do uszycia”. Oczywiście, jak na złość w Birmingham kupiłam sobie layer cake (kwadraty 10×10 cali), a były taaakie piękne rolki… Za rok?

Pozdrawiam
Ela

 

Bonus:

Dziś (26.09.2018) ukazało się takie piękne zestawienie wzorów z rolki: http://quiltinspiration.blogspot.com/2018/09/free-pattern-day-jelly-roll-quilts-part.html

Similar Posts

One Comment

Comments are closed.