Inspirację tym razem znalazłam w Alzacji 🙂 Choć nie tylko. Od dawna podobały mi się prace, w których zastosowano różnorodne techniki art quilt, nie tylko związane z szyciem, ale i malowaniem, czy grafiką. Zresztą już takie rzeczy robiłam wcześniej. Choćby Paprocie, czy Chryzantemy to tego typu obrazki. Nie tylko szyte, ale i malowane.

Jak powstał obrazek?

Pierwszy etap to wybór tkaniny na tło. Wzięłam w tym celu tkaninę farbowaną ręcznie procionami jakiś czas temu. Nie była specjalnie udana w moich oczach i świetnie nadawała się do dalszej “przeróbki”.

techniki art quilt monoprint

Ta przeróbka to monoprint. Technika graficzna umożliwiająca uzyskanie jednorazowej odbitki z przygotowanego wzoru. Odpowiednią płytkę przywiozłam z Alzacji i bardzo chciałam ją wypróbować. Pociachałam moją “nieudaną” tkaninę na kawałki i każdy z nich zadrukowałam niezbyt intensywnymi wzorami w jednolitej kolorystyce. Miały być na tło, więc nie mogły zdominować kompozycji.

Po zszyciu tła uzupełniłam uzyskane wzory przez podmalowanie i dorysowanie elementów “roślinnych” : listków, koprów i trawek. Użyłam do tego celu tuszu w kredkach i pisaka do tkanin oraz odrobiny metalicznej farby akrylowej.

20190919 091905

Wybrałam kolorystykę aplikacji w kontraście do tła. Użyłam dwustronnej flizeliny do umocowania kwiatków i listków. Dodatkowo przyszyłam je nicią bezbarwną (monofilem).

techniki art quilt aplikacja

Na koniec przyszyłam trawy z ozdobnych nici. Poprawiłam koperek na pierwszym planie za pomocą pikowania z wolnej ręki, bo mi zniknął wśród traw.

Gotowy obrazek

techniki art quilt cała praca

Efekt końcowy bardzo mi się podoba. Mam ochotę uszyć kolejne prace w tym stylu, dalej ćwiczyć różnorodne techniki art quilt. Mój obrazek ma 60×100 cm.Wewnątrz jest wypełnienie poliestrowe igłowane (chciałam, żeby usztywniło całość). Używałam tkanin farbowanych ręcznie barwnikami Procion MX, farb akrylowych i farb Cadence do tkanin, kredek Derwent Inktense, pisaka do tkanin Pentel, nici monofilowych i nici bawełnianych 50wt (Aurifil) i nici ozdobnych Oliver Twists. Chyba o niczym nie zapomniałam 🙂

Może kolejny obrazek będzie jesienny? Na razie pracuję nad innym projektem, zdecydowane mniej malarskim.

Pozdrawiam serdecznie
Ela

The Summer Garden

Podobne wpisy