O mnie

Witaj na moim blogu! Nazywam się Ela Zeman – projektuję i szyję patchworki oraz quilty. Szyciem zajmuję się z większą lub mniejszą intensywnością już od wielu lat – swój pierwszy duży patchwork – narzutę z recyklingowych łatek uszyłam już w 1992 r. Lubię mieć wpływ na moje prace od A do Z – zaprojektować je, uszyć, ale także „wyprodukować” swoje własne materiały. Chyba jestem szmatoholiczką…

Często wykorzystuję tkaniny farbowane ręcznie. Farbowaniem zajmuję się z Siostrą Karoliną, dlatego cykl wpisów w tym temacie nazwałam „ ja z siostrą”. Stosujemy różne metody farbowania, często eksperymentujemy, farbowanie to nasza wspólna pasja, rozwijamy się w niej, wciąż poznając nowe sposoby wykorzystywania różnych barwników, także naturalnych.

Lubię dzielić się moją wiedzą i doświadczeniem. Między innymi współpracuję z gdańską Pracownią Koty na Płoty, gdzie możesz brać udział w moich kursach i okazjonalnych pokazach patchworkowych technik.


Chętnie biorę udział w konkursach i wystawach patchworkowych. Niektóre z tych wydarzeń współorganizuję.

2016Wystawa patchworków w Szczecinie, gdzie pokazywałam trzy moje prace.

Konkurs “Koła, kółka, kółeczka” organizowany przez SPP. Moja minimalistyczna praca “Bez tytułu” była pokazywana wraz z innymi na wystawach pokonkursowych.

“Patchworkowa Przyroda” w Zielonej Górze, gdzie pokazywałam dwie swoje prace.

2017


Konkurs “Pomarańczowo mi” organizowany przez SPP. Moja praca “Fiscraps” wędrowała w ramach pokazów pokonkursowych. Była pokazywana w kilku miejscach w Polsce.

Projekt Orient organizowanego przez EQA. Moja praca pt. “Nowe Orientacje” była pokazywana na wystawach krajowych i za granicą (m. in. w Warszawie, Rybniku, Pradze i Alzacji)

W konkursie “Prace z tkanin CraftFabric 2017” zajęłam I miejsce w kategorii “Prace duże” – za prace Gipsy Wife Quilt oraz Simple Irish Chain) i III miejsce w kategorii Prace średnie – za pracę Skrzynka jabłek (niepryskanych) 

2018

Wystawa Patchwork Cokolwiek Pomorski w w Wejherowie. Nie tylko pokazywałam na tej wystawie swoje prace, ale także byłam jej organizatorką.

 Wiosenne Retro w ZSO nr 8 w Gdańsku Zaspie – Patchwork Cokolwiek Pomorski pokazywał swoje prace w ZSO nr 8. Wśród prac koleżanek była i moja.

 Świat Tkanin i Kolorów w Bolesławcu  – wystawa zorganizowana przez SPP. Na tej wystawie pokazywała moja niebieską Gypsy Wife (Lucy in the Sky)

 Festival of Quilts w Birmingham – w ramach  EQA Challenge “Boundaries” pokazywana byłą moja praca “But There Will Always Be More People of Good Will”. Obecnie ta kolekcja jest pokazywana w kolejnych krajach europejskich.

 Biało-czerwona – wystawa pokonkursowa organizowana przez Stowarzyszenie Polskiego Patchworku w Rybniku. Wystawa będzie pokazywana przez najbliższy rok w kolejnych miastach w Polsce i za granicą.

 Ja z Siostrą  – z Siostrą – Karoliną Mojko w Stacji Orunia Gdańskiego Archipelagu Kultury w Gdańsku. Nasza wspólna wystawa, gdzie pokazywałyśmy 27 prac.

2019


III 2019 – z Karoliną Majko i Dorotą Włodarczak w Projektorni GAK w Gdańsku

V 2019 – Morskie opowieści. Wystawa zbiorowa grupy Patchwork Cokolwiek Pomorski w Gdańsku Brzeźnie.

VI 2019 – wystawa “Z mchu i paproci” w Gdyni Marszewie. Projekt organizowany przez Stowarzyszenie Polskiego Patchworku i Leśny Ogród Botaniczny. Odpowiadam także za organizację projektu i wystaw z nim związanych.

VI 2019 – “Wystawa na płocie” w Błoniu. Wystawa organizowana przez SPP. Pokazywałam moje “Palisady”

VIII 2019 – Moja Gypsy Wife I na Festival of Quilt w Birmingham

VIII 2019 – “Ceramika bolesławiecka w patchworku” – więcej o mojej pracy biorącej udział w konkursie i wystawie

X 2019 – mój Jesienny obrazek zajął trzecie miejsce w lokalnym konkursie rękodzielniczym organizowanym przez Stowarzyszenie “Bursztynowy Pasaż”

Społeczność polskich patchworkarek jest dla mnie ważna. Od trzech lat tworzę wraz z entuzjastkami patchworku z bliższych i dalszych okolic grupę  Patchwork Cokolwiek Pomorski. Raz w miesiącu spotykamy się “na szycie” w Gdańsku. Organizujemy wspólne pokazy naszych prac, szyjemy grupowe projekty, spędzamy razem czas ucząc się na wzajem i wspierając w rozwijaniu naszej wspólnej pasji. Byłam współorganizatorką wystawy naszej grupy w Wejherowskim Centrum Kultury, a także przygotowałam pamiątkowy album dla uczestniczek.

Działam także na nieco szerszą skalę i angażuję się w projekty Stowarzyszenia Polskiego Patchworku. Pełnię funkcję wiceprezeski Stowarzyszenia, jestem koordynatorką i organizuję wiele przedsięwzięć i projektów Stowarzyszenia: wystaw, konkursów, spotkań.

Jestem redaktorką naczelną czasopisma pt. “Szyjemy Patchwork”, którego głównym założeniem jest popularyzacja patchworku oraz budowanie społeczności poprzez wymianę doświadczeń.

Miło mi, że mnie odwiedzasz, zachęcam Cię także do komentowania poszczególnych wpisów oraz odwiedzania mnie na Facebooku i Instagramie, gdzie “na gorąco” umieszczam zdjęcia z tego co aktualnie u mnie pod maszyną. Linki znajdziesz w stopce mojego bloga. Zapraszam!

Trochę zdjęć:
Farbowanie

Pokazy, warsztaty, kursy

Wystawy

Wszystkie materiały: teksty, zdjęcia, rysunki są mojego autorstwa (jeśli nie zaznaczono inaczej). Proszę o niekopiowanie materiałów bez mojej zgody. 

Kontakt do mnie poczta@elazeman.pl

Wyślij wiadomość