Nici poliestrowe

MG 9988

Nici poliestrowe są obecnie najczęściej wybierane do szycia. Trwałe, matowe, duży wybór kolorów i grubości – to ich atuty. Ja do potrzeb mojego przeglądu podzieliłam sobie je na dwie grupy – nici grubsze i cieńsze. Grubsze to nici z oznaczeniami 80 /40 wt (i mniej), cieńsze z oznaczeniami 120 /50 wt (i więcej). O bardzo cienkich niciach, niciach do hafciarek i innych specjalnych przypadkach – w kolejnym wpisie.

Grubsze nici poliestrowe

Artyn 80E (Ariadna, Polska)

Nici poliestrowo-rdzeniowe. Bardzo wytrzymałe, nie ulegają łatwo zerwaniu. Wg producenta są przeznaczone do szycia odzieży damskiej, męskiej i dziecięcej, odzieży sportowej, średnio-ciężkich tkanin, odzieży ochronnej i roboczej oraz artykułów turystycznych. Te nici to mój wybór do pikowania na longarmie. Zapewniają mi duży komfort pracy, łatwo mi się ustawia naprężenie i nie ulegają praktycznie nigdy zerwaniu.

Dostępne ok. 70 kolorów, w szpulkach po 1000 i 5000 m. Można kupić bezpośrednio u producenta, w sklepie on-line (cena 5,39 za 1000 m).

Saba 80 tex 40 (Amann, Niemcy)

Wzmacniane nici z firmy Amann. Dobra wytrzymałość i ciekawa kolorystyka. Matowe nici rdzeniowe.

Dostępne w Polsce. Ja kupowałam w sklepie Kiltowo.pl, gdzie jest 15 kolorów (multikolor) w cenie 28 PLN/1000 m

Viga 80 (Ariadna, Polska)

VIGA to uniwersalne nici odzieżowe wykonane z włókna poliestrowego, ciętego. Ciekawa propozycja to nici multikolor. Producent poleca je do ozdobnego stebnowania, fantazyjnego obrzucania szwów zewnętrznych i wewnętrznych oraz do tworzenia aplikacji. Nadają się również do pikowania.

W szpulkach po 150 m, 6 x 150 m i 5000 m dostępne w sklepie on-line producenta. Cena 2,82/150 m

Cieńsze nici poliestrowe

Artyn 120 (Ariadna, Polska)

To specjalistyczne nici poliestrowo-rdzeniowe. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością na rozrywanie oraz  znakomitą szwalnością. Polecane są do szycia lekkiej konfekcji damskiej, męskiej i dziecięcej, bluzek, koszul, odzieży sportowej oraz bielizny. Znakomite do pikowania, ze względu na podwyższoną odporność na zrywanie.

Dostępne ok. 70 kolorów, w szpulkach po 1000 i 5000 m. Cena – 4,86/1000 m. (sklep on-line)

Arena 120 (Amanda, Polska)

Powszechnie dostępne stacjonarnie nici szwalnicze (przynajmniej u mnie w regionie). Są dobrej jakości, zwykle jest spory wybór kolorów. Bez problemu można je używać do pikowania. Ja używam ich do zszywana elementów patchworku i szycia ubrań itp.

Koszt w stacjonarnej pasmanterii – ok. 4 PLN/500 m

Talia 120 (Ariadna, Polska)

Podstawowe nici szwalnicze. Dostępne stacjonarnie – w pasmanteriach i na stronie producenta. Używam ich do zszywania patchworków i szycia ubrań.

W sklepie on-line Ariadna nawoje po 200, 500, 1000, 5000 m, pojedynczo i w zestawach po 6×200 m lub 12x200m . Cena szpulki 2 PLN/szpulka 200 m. Stacjonarnie są zwykle tylko te małe szpulki po 200 m.

Rasant 120 (Amman, Niemcy)

Nici Rasant 120 – nici szwalnicze o rdzeniu poliestrowym w oplocie bawełnianym.  Dobre do szycia i pikowania. Odporne na zrywanie, o ładnym matowym wykończeniu.

Ja kupowałam w sklepie Kiltowo.pl, gdzie dostępne jest ok. 30 kolorów. Cena 9,50 /1000m.

Gutermann 120 (Niemcy)

Znakomite do szycia ręcznego i maszynowego. Bardzo gładkie mocne. Nie mechacą się. Duży wybór kolorów.

Można kupić szpulki   100m, 250m, 500m, 1000m. Cena ok. 5 PLN/100 m. Ja kupuję stacjonarnie w sklepie Koty na Płoty

So fine! (Superior, USA)

Cienkie, mocne nici do szycia i pikowania. Bardzo popularne w USA. Do mnie trafiły w paczce z maszyną HQ Amara. Są bardzo trwałe, gładkie, nie rwą się.

W Polsce dostępne na zamówienie (dystrybutor Silesian Quilt) W USA szpula 3280 yardów w cenie 16,90 dol.

Nici, które chciałabym wypróbować

Z oczywistych względów w tym przeglądzie nie ma wszystkich dostępnych nici poliestrowych w tych grubościach. Są to bardzo popularne grubości nici, w powszechnym użyciu.

W moim wyborze kierowałam się dostępnością. Świetny wybór nici ma firma Coats Polska (Epic 120, Dual Duty), ale ich sklep internetowy ma wysoką cenę przesyłki, a na paczkę z zamówionymi nićmi długo się czeka. Szkoda, bo wybór kolorów tych nici jest ogromny, a jakość bardzo wysoka. Chętnie spróbowałabym także więcej rodzajów nici firmy Amanda. Mają w swojej ofercie nici wzmacniane Atena w kilku grubościach, warto by je sprawdzić.

Czego unikam? Nici no name oraz starych zetlałych nici. Od czasu do czasu ktoś zwraca się do mnie z pytaniem, czy wezmę paczki/siatki z przydasiami krawieckimi po kimś, kto odszedł (babcia, sąsiadka). Przejmuję te cenne skarby i traktuję z szacunkiem. Bardzo lubię stare gazetki z wzorami, pracowicie przerysowywane ręcznie wzory haftów. Zawsze mnie to wzrusza i przechowuję te skarby albo dzielę się nimi z innymi maniaczkami robótek ręcznych. Natomiast nici, które leżały 20 lat albo i więcej zwykle nie nadają się do pikowania. Są za słabe. Można nimi co najwyżej fastrygować.

MG 9983

Już szykuję kolejny odcinek “W poszukiwaniu idealnych nici do pikowania”. Będą nici supercienkie, przezroczyste i hafciarskie. Bądźcie czujne 😉

Pozdrawiam
Ela

nici

Podobne wpisy