To kolejny tydzień przymusowej izolacji i kolejny prezent dla Was na moim blogu. Tym razem prosty wzór patchworkowy – jak uszyć wiosennego Zajączka metodą PP (paper piecing). Ten obrazek jest inspirowany układankami typu “tangram”. Tym razem, zamiast składać kształty z drewnianych klocków, proponuję zabawę w szycie tangramu metodą paper piecing.

Co jest potrzebne do uszycia “Zajączka”?

Wystarczą niewielkie kawałki materiału w kilku kolorach na postać Zajączka i nieco większy kawałek na tło. Potrzebna będzie maszyna do szycia i żelazko. Przyda się także mata, linijka i nóż krążkowy, ale można użyć także nożyc do cięcia tkanin.

prosty wzór patchworkowy metodą paper peicing

Co jest potrzebne do uszycia poduszki?

Mój Zajączek to prosty wzór patchworkowy złożony z kilku dość dużych elementów. To dobry pomysł na szycie dla osób, które nie mają jeszcze wielkiej wprawy. Gotowy blok można wykorzystać na przykład do uszycia wiosennej poduszki.

Aby uszyć poduszkę, blok z Zajączkiem obszyłam dookoła tkaniną użytą na tło, aby uzyskać rozmiar 14 x 14 cali. W tym celu przygotowałam sobie kawałki tkaniny o wymiarach: 1.5 x 15.5 cala (2 szt.), 4 x 12.5 (2 szt. ). Z kolorowych tkanin użytych do uszycia postaci królika przygotowałam kolejną ramkę o szerokości ok. 2 cale (1.5 cala po wszyciu).

Do wypikowania wierzchu potrzebujesz wypełnienia (ociepliny). Wystarczy kawałek ok. 18 x 18 cali. Ja użyłam cienkiej ociepliny bawełnianej. Potrzebny jest także kawałek tkaniny na spód wierzchu (będzie wewnątrz poduszki) o rozmiarach ok. 18 x 18 cali.

Na tył (plecki) poduszki przygotuj kawałki tkanin w rozmiarach dopasowanych do sposobu zapięcia, jaki zaplanowałaś. Ja uszyłam plecki “na zakładkę”, ale można na przykład wszyć suwak.

Do szycia przygotuj nici w kolorze pasującym do wybranych tkanin. Ja szyłam polskimi nićmi Ariadna Talia 120, a pikowałam nićmi do podszywarek (Ariadna Talia 180).

Co zawiera PDF?

Aby skorzystać z wzoru musisz go pobrać i wydrukować. Zwróć uwagę na ustawienia drukarki. Wybierz opcję “faktyczny rozmiar” lub “100%” w panelu “Powiększenie” lub “Dopasowanie rozmiaru wydruku” (nazwy mogą być różne w różnych modelach drukarek). Do druku wybierz strony 4 i 5 z pobranego dokumentu PDF, to one zawierają szablony do wycięcia. Instrukcja szycia metodą PP znajduje się na stronie 2. Podział na sekcje i rysunek poglądowy “Zajączka” – na stronie 3.

Plik będzie dostępny dla czytelniczek bloga za darmo do 10 kwietnia (obecnie dostępny w sklepie)

Spodobała Ci się ta instrukcja? Napisz koniecznie w komentarzu jak Ci poszło! Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz podzielić się efektami swojej pracy w mediach społecznościowych i oznaczysz mnie. Możesz użyć mojego hasztaga: #elazeman lub oznaczyć moje konto na FB lub Instagramie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w szyciu!
Ela

Podobne wpisy