
Mam dziś dla Ciebie 5 porad jak przygotować zestaw pasujących tkanin na przykładzie tych farbowanych ręcznie. Farbowanie tkanin na patchworki i quilty to moja pasja od dawna. Jak przygotować taki zestaw? Nie zawsze uzyskiwane efekty spełniały moje oczekiwania: pofarbowane tkaniny nijak nie chciały ze sobą “gadać”, a o to przecież mi zawsze chodzi, aby można je było wykorzystać w jednej pracy. Dziś to umiem. Doświadczenie procentuje. Cieszę się, że dziś mogę podzielić się nim z Tobą.
1. Ja przygotować zestaw pasujących tkanin z solidem
(tkaniną jednobarwną)
Tkaniny farbowane ręcznie trudno łączyć z czymkolwiek innym. Nie pasują do nich batiki, ani tym bardziej printy. Udane połączenia z farbowankami mogą tworzyć solidy (tkaniny jednobarwne), a i to najlepiej w neutralnych kolorach (na przykład czarny lub biały).
Tu przykłady moich prac z farbowanych ręcznie tkanin zestawionych z solidami:

“Jeżyk” – połączenie z czarną tkaniną

Tu użyłam czekoladowego brązu.
2. Zestaw: Jeden kolor, wiele odcieni
Monochromatyczne zestawy łatwo się bronią, choć gdybym miała szyć tylko z takich pewnie szybko bym się znudziła.
Takie zestawy można konstruować na różne sposoby. Najprostszy to użycie jednego koloru w gradacji od intensywnego do rozjaśnionego. Drugi, który jest mi bliższy, to poszukanie różnych odcieni tego samego koloru.
Przykłady:

Do uszycia tego topu użyłam różnych odcieni koloru żółtego. Dla kontrastu małe trójkątne elementy są ciemnoszare.

Druga praca, gdzie zastosowałam tę samą zasadę. Tu użyłam odcieni czerwonego, a podbiłam je dla kontrastu ciemnogranatowymi małymi trójkącikami.

Zestaw trzech tkanin “od ciemnego do jasnego”. Tu zimna śliwka, przechodząca w blady niebieski z fioletową nutką.
3. Przejście do barwy dopełniającej
Przygotowanie takiego zestawu wymaga znajomości koła barw. Wybierając dwa przeciwległe kolory na kole barw i mieszając je ze sobą w różnych proporcjach można uzyskać interesujące zestawienie kolorów.

Zestaw pasujących do siebie tkanin powstał z mieszania ze sobą kolorów dopełniających (niebieski-pomarańczowy).

Gotowy top z tego zestawu
4. Inspiracja naturą
Kiedyś pokazywałam tu jak można dobrać tkaniny na podstawie zdjęcia. Tu proponuję podobną taktykę. W przyrodzie występuje harmonia, którą możemy zastosować komponując zestaw pasujących tkanin.

Zestaw pasujących do siebie tkanin inspirowanych naturą: “Wiosna”

Zestaw tkanin inspirowanych naturą: “Jesień”
I jeszcze jedna inspiracja jesienią:

Ten obrazek powstał w całości z tkanin farbowanych ręcznie

Zestaw pasujących tkanin inspirowanych naturą: “Na jagody”
5. Tęcza jest zawsze dobrym wyborem 🙂
Zestaw pasujących tkanin z tęczą 🙂 Tęczowe projekty są bardzo popularne. Nic dziwnego. Tęcza jest optymistyczna, wesoła. Świetnie nadaje się do projektów nowoczesnych i tych dla dzieci, ale na szczęście nie tylko. Pofarbowanie sobie tęczy to był jeden z moich pierwszych celów, kiedy zaczynałam barwienie tkanin. Wielokrotnie ten pomysł powtarzałam w różnych wariantach.

W tej pracy tęcza jest w towarzystwie białego.

To moja Tęcza z 2015 roku 🙂

A to tęcza, którą ufarbowała Dorota na naszych warsztatach w Gdańsku prawie rok temu.
Dodam jeszcze, że kolejną tęczę już uszyłam. Tym razem to tęczowe bargello. Tylko jeszcze nie doczekało się zdjęć 🙁
Na dziś to już koniec
W tym wpisie pokazałam Ci kilka pomysłów jak dobierać tkaniny. jako przykładów użyłam tkanin barwionych ręcznie farbami Procion MX. Wydaje mi się jednak, że te pomysły możesz wykorzystać także i w przypadku innych tkanin. Daj mi mi znać jak Ci poszło z dobieraniem swoich zestawów!
Na koniec dorzucam kilka zdjęć, które udało mi się zrobić na koniec farbowania w tym tygodniu. Był już prawie wieczór, kiedy po deszczowym dniu zaświeciło słońce. Wymarzone światło do robienia zdjęć!






Pozdrawiam!
Ela
